7 nejlepších způsobů, jak zahustit omáčku bez mouky
Jak zahustit omáčku jako profesionální kuchař: Kompletní průvodce
Jestli chceš zažít opravdovou českou kulinářskou zvěřinu, měl bys svou pozornost zaměřit směrem na lahodné omáčky. Ty patří k oblíbeným pokrmům naší kuchyně a milují je všichni. Své místo mají nejen v domácí kuchyni, ale i v té profesionální. Krémová omáčka totiž dokáže tvoje hosty nadchnout tak, že se za ní budou rádi vracet. Tak se pojďme společně podívat na to, jak zahustit omáčku, aby tvé jídlo snadno mohlo nadchnout celý svět.
Je zahušťování omáček nezbytné?
Co si budeme povídat, tradiční české omáčky si zakládají nejen na své lahodné chuti, ale také na bezchybné konzistenci. Když ti někdo naservíruje vodovou omáčku plnou hrudek a cucků, nejspíš ji ani nedojíš, natož aby ses ke stejnému kuchaři znovu vracel.
Zahušťování omáček je základní dovednost, která se předává v rodině i na kuchařském učňáku. Rozhodně patří k věcem, které by měl zvládnout i začínající kuchař. A taky je to skvělý způsob, jak projevit svou kulinářskou zručnost – protože kuchař, který ví, jak zahustit omáčku, bude mít v hospodě vždycky plno.
Taky si uvědom, že je velký rozdíl, jestli chceš servírovat omáčku, krémovou polévku, pyré nebo pěnu – každý z těchto žánrů si zaslouží jiné zacházení a tví strávníci samozřejmě mají ke každému pokrmu jiná očekávání.
Dobře připravená jíška je základ
Tak pojďme rovnou na věc. Tím nejběžnějším způsobem, jak udělat hustou omáčku, je klasická jíška. Připravit jíšku do omáčky by měl umět každý, kdo je naladěný na kulinářskou zvěřinu.
Jíška do omáčky je vlastně směs tuku a mouky ve stejném poměru a je důležité si uvědomit, že o samotné zahuštění omáčky se postará škrob obsažený v mouce, ne lepek, jak se o tom často mluví. Proto můžeš pro přípravu jíšky použít nejen běžnou hladkou pšeničnou mouky, ale taky bezlepkové varianty, jako je rýžová nebo kukuřičná mouka.
Stejně tak výběr tuku do jíšky je na tvém zvážení. Pro plnou a bohatou chuť rozhodně použij máslo, ale pro zahušťování omáček můžeš na přípravu jíšky použít také rostlinný olej nebo sádlo, Naopak margarín není příliš vhodný, protože obsahuje hodně vody.
Použití různých surovin pro přípravu jíšky do omáčky ti dovolí nejen být při tvoření skutečně volný, ale také připravit veganské nebo bezlepkové krémové omáčky, na kterých si pochutná opravdu každý.
Jíška do omáčky krok za krokem
A teď už k samotnému postupu pro přípravu té nejlepší jíšky, která snadno nasytí tvou touhu nadchnout. Připrav si k ruce všechny suroviny, zavaž si zástěru a můžeš se do toho pustit.
- V rendlíku rozpusť máslo nebo jiný tuk.
- Přidej mouku o stejné hmotnosti a pomocí metličky začni směs dobře promíchávat, Směs bude bublat a možná se začne přichytávat ke dnu nádoby – potom začni míchat ještě trochu intenzivněji a vydrž aspoň pár minut.
- Pro světlou jíšku stačí stačí restovat mouku s tukem zhruba dvě minuty – taková jíška se hodí například pro přípravu bešamelu nebo koprové omáčky. Pro tmavší omáčky k masu například z lesních hub míchej jíšku přibližně 5 minut. Zkrátka nechej promluvit svůj kulinářský instinkt, který ti snadno napoví, zda už máš hotovo.
Samozřejmě se nabízí velké zjednodušení v podobě instantní jíšky, ale kromě toho, že vlastně nevíš, co se uvnitř balení skrývá, má správně připravená jíška příjemnou bohatou chuť, která se spojí s lahodnou omáčkou. Navíc jednoduchá příprava jíšky do omáčky stojí mnohem méně peněz, než koupený polotovar – a to se v profesionální kuchyni samozřejmě počítá.
A ještě jeden tip pro profesionální zahušťování omáček: Jíška do omáčky a samotná omáčka nesmí mít stejnou teplotu. Pokud máš horkou jíšku, vždy ji lij do studenější omáčky – jen tak dosáheš zahuštění bez hrudek. Na závěr ještě omáčku aspoň 10 minut převař, aby ses zbavil nepříjemné moučné pachuti.
Zahuštění škrobem
Podobně jednoduchým způsobem, jak zahustit omáčku, je přidání škrobu. Ten účinkuje skoro stejným způsobem, jako jíška do omáčky, ale přece jen se od sebe tyto dva způsoby zahušťování omáček liší.
Při zahuštění omáček škrobem si nejprve připrav trochu studené vody nebo vývaru, ve které rozmícháš několik lžiček škrobu. Je důležité vše dobře promíchat, aby v omáčce nevznikly nepříjemné hrudky. Pozor – tekutina musí být vždycky studená, jinak škrob začne cuckovat.
Jedním ze specifik tohoto způsobu zahušťování omáček je to, že při delším vaření omáčka zase zřídne. Proto je zahušťování škrobem vhodné především u jídel, u kterých máš jistotu, že je sníš najednou. Škrob se často používá k dosažení typické lepkavé omáčky například ve vietnamské kuchyni.
Naopak výhodou škrobu je to, že se hodí i pro bezlepkové zahušťování. Bramborová i kukuřičná škrobová moučka jsou totiž přirozeně bez lepku
Redukce omáčky a vyvaření přebytečné tekutiny
Jedním z nejčistších a nejpřirozenějších způsobů, jak zahustit omáčku, je její redukce, tedy vyvaření přebytečné tekutiny. Redukce omáčky se hodí především v případě, kdy není omáčka příliš řídká. Při vyvaření tekutiny se chuť omáčky přirozeně koncentruje, takže se snadno může stát, že omáčku bude příliš silná nebo přesolená.
Redukce omáčky funguje především na tmavé omáčky nebo při přípravě hustých šťáv k masu. Jejich intenzivní chuť pak snadno nadchne všechny tvoje hosty a dosytosti nasytíš svou touhu nadchnout.
Zjemňování omáčky máslem
Další možností, jak zahustit omáčku, je použít studené máslo. Kromě zahuštění omáčky se můžeš těšit také na plnější a krémovou chuť, která se v kulinářské džungli rozhodně neztratí. Po uvaření do omáčky jednoduše metličkou zašlehej kousky másla. To se ihned rozpustí a ty se můžeš těšit na krémovou omáčku, která nasytí tvou touhu nadchnout.
Máslo je jeden z nejlepších způsobů, jak zahustit omáčku bez mouky, protože perfektně propojí všechny chutě. Hodí se především pro masové šťávy nebo jednoduché krémové omáčky, například houbovou. Nevýhodou zahušťování omáček máslem je to, že takovou omáčku už znovu neohřeješ – máslo se totiž od zbytku omáčky oddělí a už se nikdy nespojí dohromady. Jestli tedy připravuješ hotovky jako křenová nebo svíčková omáčka, potom se spolehni raději na dobře udělanou jíšku do omáčky.
Beurre manié – efektivní způsob, jak udělat hustou omáčku
Dalším způsobem, jak zahustit omáčku pomocí másla, je použití tzv. beurre manié neboli kuliček z másla a mouky. Jde vlastně o obdobu jíšky do omáčky, kterou si ale můžeš připravit předem a uchovat v lednici, odkud ji stačí v případě potřeby vytáhnout a použít. (Ale pozor – kuličky nenechávej v lednici připravené příliš dlouho, protože by máslo mohlo žluknout a tím celý recept chuťově zničit.)
Beurre manié připravíš jednoduše tak, že smícháš povolené máslo s hladkou moukou v poměru 1:1. Hněteš tak dlouho, dokud ti nevznikne těstíčko, ze kterého můžeš vytvarovat kuličky. Pro zahušťování omáček je potom stačí přidat do hrnce a dobře provařit, aby ses zbavil moučné chuti.
Tip: Pro prodloužení životnosti nejen beurre manié, ale i dalších potravin, se perfektně hodí technika vakuování potravin – bez přístupu vzduchu se totiž jídlo méně kazí.
Zahuštění smetanou
Pro klasické světlé omáčky, jako koprová, křenová, svíčková a další se perfektně hodí také zahuštění smetanou. Ta dodá omáčce další chuťový rozměr, který ti dá jasně pocítit, že kulinářské dobrodružství nikdy nekončí.
Postup je jednoduchý, stačí do horké omáčky postupně přidávat smetanu (zvol tu, která má alespoň 30 % tuku) a míchat. Omáčku potom nechej jen mírně probublávat, aby se smetana nesrazila. Zahuštění smetanou dodá omáčkám příjemnou krémovou konzistenci a bohatou chuť – ale nezapomeň, že se nehodí ani pro vegany, ani do dietního stravování.
Podobně jako smetana funguje také zahuštění omáčky jogurtem nebo smetanovým sýrem. Tento způsob se hodí především pro lehčí bílé omáčky, jako je špenátová nebo houbová. Ty perfektně doplňují především některé druhy čerstvých těstovin.
Tip: Omáčku na těstoviny můžeš také zahustit oblíbeným sýrem, stačí si vybrat ten pravý pro konkrétní pokrm. Podtrhneš tak chuť jídla a zároveň si užiješ pořádnou kulinářskou zvěřinu.
Zahuštění chlebem a perníkem
Další způsob, jak zahustit tmavší omáčky, může být použití staršího chleba nebo perníku na strouhání. Chleba bez kůrky se dobře hodí především do guláše a perník skvěle doplní sladší omáčky, jako je rajská, švestková nebo šípková. Při zahušťování omáčky doporučujeme pečivo nejprve nastrouhat nebo nadrobit, aby v jídle nezůstaly hrudky. Potom už stačí nechat rozvařit a zahuštění omáčky je hotové.
Jen pozor – i když nepoužíváš přímo mouku, nejedná se o bezlepkové zahušťování, protože mouka už je obsažená v samotném pečivu.
Zahuštění zeleninou
V moderní české kuchyni se stále častěji prosazuje zdravé zahušťování omáčky pomocí rozmixované zeleniny. Spousta omáček, jako je oblíbená svíčková, používá do základu orestovanou kořenovou zeleninu, kterou snadno můžeš použít pro snadné zahuštění omáčky.
Pro zahuštění zeleninou jsou vhodné i další druhy, nejčastěji se používá brambora, která díky vysokému obsahu škrobu dobře ví, jak udělat hustou omáčku. Brambory jsou skvělé třeba pro zahuštění koprové omáčky nebo hustých krémových polévek, ale také všude tam, kde ti to velí tvůj kulinářský instinkt.
Další možnosti pro zdravé zahušťování omáčky jsou například květák, cuketa, fazole nebo různé obiloviny jako ovesné vločky, jáhly nebo quinoa. Kromě zahuštění omáčky je to také skvělý způsob, jak dodat jídlu další prospěšné živiny.
Zdravé zahušťování omáčky pomocí hrašky
Spousta těch, pro které je zdravý životní styl důležitější než kulinářská zvěřina, je jasnou volbou, jak zahustit omáčku, hraška. Jedna se o produkt vyrobený převážně z mletého sušeného hrachu, ale také rýže, jahel nebo kukuřice. Díky tomu má hraška velmi příznivou výživovou hodnotu a spousta rodičů ji používá jako nenásilný způsob, jak do dětí dostat luštěniny.
Použití hrašky pro zahušťování omáček je velmi jednoduché, stačí ji rozmíchat ve studené vodě, vlít do omáčky a aspoň 20 minut povařit. Má neutrální chuť, takže ji můžeš použít pro jakoukoliv omáčku.
Hraška má ale i další způsoby využití, používá se například při obalování řízků nebo jako základ do pomazánek – stačí přidat oblíbené bylinky a chutná zdravá večeře je na světě.
Omáčka bez lepku
Často se říká, že česká kuchyně je plná nezdravých věcí a není to nic vhodného pro dietáře nebo ty, kteří musí dodržovat nějaká potravinová omezení. Přesto na bezlepkovém zahušťování není nic složitého – zejména proto, že o hustou krémovou omáčku se stará škrob a ne lepek.
Pro bezlepkové zahušťování tak máš mnoho možností, takže tvojí vášni a nadšení z přípravy jídla nestojí nic v cestě. Co tedy použít do omáček bez lepku:
- Kukuřičný nebo bramborový škrob.
- Mléčné produkty jako máslo nebo smetanu.
- Hrašku nebo nejrůznější luštěniny.
- Rozmixovanou zeleninu, včetně brambor.
Vyzkoušet můžeš také zahušťování ořechy nebo semínky. Není to nejvhodnější způsob pro tradičné české pokrmy, ale v indické nebo blízkovýchodní kuchyni rozhodně má své místo. Do pokrmů tak můžeš použít nasekané kešu ořechy, sezamovou pastu tahini nebo popusť uzdu fantazii a nechej nabobtnat chia semínka. Ta vytvoří hmotu podobnou želatině, která snadno ztuhne a může tak být užitečným pomocníkem při zdravém zahušťování omáček.
Co při zahušťování omáček opravdu nedělat
Jak zahustit omáčku už víš, ale existují některé postupy, které v kulinářském koloběhu své místo nemají – a přesto se s nimi můžeš v některých restauracích nebo domácnostech setkat.
Prvním špatným nápadem je nasypat syrovou mouku rovnou do omáčky. Ať se budeš snažit sebevíc, zahuštění bez hrudek tak nedosáhneš. Stane se totiž to, že tekutina obejme pouze povrch mouky a vzniklých hrudek už se prostě nezbavíš. Navíc i při delším vaření zůstane v jídle moučná pachuť.
Jedním z oblíbených způsobů zahušťování omáček je tzv. záklechtka neboli amerika. Jde vlastně o řídké těstíčko, které vznikne smícháním mouky a studené vody, které postupně přiléváš do horké omáčky a postupně vaříš. Na první pohled na tom není nic špatného, ale takový způsob zahuštění se často neobejde bez hrudek a navíc výslednému pokrmu nepřidá žádnou zajímavou chuť. Někdy se záklechtka připravuje z mléka nebo smetany, ale ani to není ideální.
Příliš hustá omáčka
Každému se může stát, že mu trochu ujede ruka a výsledná omáčka připomíná spíš kaši. Nic si z toho nedělej a spolehni se na svůj kulinářský instinkt, protože ve většině případů stačí omáčku trochu rozředit a všechno bude v pořádku. Do bílé smetanové omáčky stačí přidat trochu mléka nebo smetany, tmavým omáčkám postačí voda nebo vývar. Nezapomeň opět trochu provařit, aby se chutě dobře spojily.
A pozor – pokud chceš ovládnout svou kuchyň, nezapomeň omáčku před servírováním také ochutnat. Při ředění se totiž snadno může stát, že omáčka nebude mít příjemnou koncentrovanou chuť, ale zbyde z ní spíš jen taková jemná šťáva – a to nechceš.
zdroj foto: