Druhy těstovin - jejich přehled a k čemu se hodí
Těstoviny, nudle, pasta… Ať to pojmenujeme jakkoliv, těstoviny patří k nejvíce milovaným a také nejuniverzálnějším jídlům na světě. A také je to skvělý způsob, jak projevit svou kulinářskou zručnost. Díky našemu článku poznáš všechny základní druhy těstovin, takže můžeš být při tvoření v kuchyni skutečně volný. Jen tak může být každé sousto dokonalé.
Historie těstovin
První záznamy o přípravě těstovin pochází z 1. století našeho letopočtu, kde se v dávné římské kuchařce připisované Apiciovi mluví o pochoutce jménem lagana, což jsou pláty nekvašeného těsta plněné zeleninovou nebo masovou směsí. Svou kulinářskou zručnost zvládli projevit i dávní kuchaři a tak vznikly předchůdci lasagní. Později se těstoviny rozšířily po celém světě, ale nejpopulárnější zůstaly v Itálii.
Průmyslová výroba navíc umožnila rozšířit repertoár vyráběných druhů těstovin a kulinářský koloběh se mohl rozběhnout naplno.
A proč jsou těstoviny tak oblíbené, že se v našem jídelníčku objevují už několik století?
- Rychlá a jednoduchá příprava. Příprava těstovin zabere jen pár minut a můžeš je mít kdykoliv po ruce.
- Zasytí na dlouhou dobu. A navíc jejich výživové hodnoty jsou velmi příznivé, takže jsou vhodné nejen pro pořádnou kulinářskou zvěřinu, ale i do dietního jídelníčku.
- Snadná stravitelnost. Díky svému jednoduchému složení jsou těstoviny snadno stravitelné a tedy vhodné i pro většinu zdravotních diet.
- Nikdy nenudí. Díky velkému množství různých tvarů a receptů na těstoviny jsou jako stvořené pro kulinářský koloběh.
Základní recept na těstoviny
Příprava těstovin není nijak složitá a dovolí ti ukázat svou kulinářskou zručnost. Příprava těstovin je pro mnoho italských rodin doslova rituálem, přesto je odpověď na otázku, z čeho jsou těstoviny, velmi jednoduchá.
Základní těsto na přípravu těstovin obsahuje jen několik ingrediencí:
- 500 g hladké pšeničné mouky
- větší špetka soli
- 1 lžička olivového oleje
- voda
- 2 –3 vejce
Neboj se ušpinit si ruce a těsto zpracuj ručně, mělo by to trvat přibližně 15 až 20 minut a výsledné těsto by mělo být pružné a vláčné. Pak ho zabal do potravinové fólie nebo mikrotenového sáčku a nechej odpočívat v lednici 15 minut až 2 hodiny. Potom je připravené k dalšímu zpracování.
Nejdůležitější je pro přípravu těstovin správná volba mouky. Italské těstoviny se tradičně vyrábějí z pšenice durum, tedy tvrdé pšenice. Takovou mouku najdeš pod názvem semolina, má tmavší barvu a těsto ze semoliny perfektně drží tvar, což se u tvarování rozmanitých druhů italských těstovin rozhodně hodí. Mnoho skvělých kuchařů také následuje svůj kulinářský instinkt a v těstě kombinuje semolinu a klasickou hladkou pšeničnou mouku.
Vaječné a bezvaječné těstoviny
Do základního receptu na těstoviny patří vejce, ale na trhu najdeš také bezvaječné těstoviny. Nezáleží na tom, jestli si vybereš vaječné nebo bezvaječné těstoviny, obě ti umožní nasytit tvou touhu nadchnout.
- Vaječné těstoviny musí podle platné legislativy obsahovat aspoň 2 vejce na kilogram mouky. Ta dodávají těstu hezčí barvu a také někdo říká, že i lepší chuť.
- Bezvaječné těstoviny v receptu samozřejmě vynechávají vejce. Díky tomu jsou levnější, ale také je to skvělá veganská alternativa pro mnoho receptů na těstoviny.
Tak obleč zástěru a pusť se s chutí do nekonečného kulinářského dobrodružství.
Jak z těsta připravit těstoviny
Jestli chceš pokořit kulinářskou metu v podobě přípravy domácích těstovin, vyplatí se ti investovat do jednoduchého gastro zařízení, jakým je strojek na těstoviny. S jeho pomocí během pár minut vyválíš těsto na tenké pláty, ze kterých vytvaruješ požadované tvary těstovin.
Strojek samozřejmě není povinná výbava, když chceš projevit svoji kulinářskou zručnost. Bude stačit běžný kuchyňský váleček a trocha trpělivosti, abys vyválel dostatečně tenké pláty těsta. Ty potom můžeš rozkrájet kuchyňským nožem třeba na tagliatelle nebo z nich vytvarovat tortellini.
Skladování těstovin
Kromě bezvaječných a vaječných těstovin můžeme pastu rozlišit také na čerstvou a sušenou. Aby byl výsledek tvého kulinářského snažení vždycky perfektní, je důležité vědět, jak těstoviny skladovat.
Kulinářský koloběh je neúprosný, takže čerstvé těstoviny v chladničce vydrží asi dva dny. Tuto dobu můžeš prodloužit díky vakuové baličce nebo můžeš těstoviny usušit. To trvá jeden až dva dny, ale potom jsou vhodné ke skladování ve spíži stejně jako kupované těstoviny.
Čerstvé těstoviny můžeš také zmrazit a plněné druhy italských těstovin vydrží déle, když je před uložením do lednice budeš blanšírovat.
Jak dlouho vařit těstoviny
Vaření těstovin není žádná velká věda, ale pokud je chceš pěkně al dente jako v Itálii, pak se musíš řídit zákony kulinářské džungle. Jen tak mohou tvoje recepty na těstoviny skutečně nadchnout celý svět.
Jedna porce odpovídá přibližně 100 g těstovin v suchém stavu. Na toto množství pasty přiveď k varu litr vody a pořádně jej osol, můžeš taky přidat trochu olivového oleje. Při vaření těstoviny občas promíchej, aby se nepřichytily ke dnu.
Metod k zjištění, jak dlouho vařit těstoviny, existuje celá řada. Jestli jsi naladěný na kulinářskou zvěřinu, můžeš zkoušet házet špagety na kachličky – jestliže na nich zůstanou, jsou prý hotové. Mnohem jistější je ale řídit se časem uvedeným na obale kupovaných těstovin. Pokud vaříš vlastní čerstvé, pak by měly stačit přibližně 3 minuty. U plněných druhů těstovin to bude samozřejmě více.
Aby těstoviny zůstaly al dente a ani se neslepily k sobě, je vhodné je ihned po uvaření propláchnout studenou vodou. Až zvládneš vaření těstovin, můžeš si odškrtnout další kuchařskou metu.
A co že to znamená to tajemné al dente? Tento italský termín můžeme přeložit jako „na skus“. Znamená to tedy, že těstoviny jsou už uvařené, ale při konzumaci lehce křupnou. Al dente se nepoužívá jen pro těstoviny, ale třeba i pro zeleninu.
Základní druhy a tvary těstovin
Tvary těstovin mají mnoho podob podle toho, pro které recepty se nejlépe hodí. Mezi druhy italských těstovin najdeme dlouhé i krátké těstoviny, ty které se servírují samostatně nebo jako příloha a Italové mají samozřejmě i obdobu našich nudlí do polévky. Kulinářská džungle druhů italských těstovin je téměř nekonečná.
Dlouhé těstoviny
Do této kategorie můžeme zařadit asi nejoblíbenější pastu, tedy špagety (spaghetti). Kromě nich sem ale patří také linguine, které jsou ploché, nebo makarony s dírou uprostřed. Známé jsou rovněž tagliatelle, které často v obchodě najdeš vytvarované do hnízd. Od těstovin zvaných pappardelle se liší jen svou šířkou.
Mezi dlouhé těstoviny můžeme zařadit také lasagne. Jsou to vlastně velké pláty těsta, které se plní omáčkami a bešamelem a zapékají v troubě. Pro zapékání se skvěle hodí i cannelloni, velké duté trubičky, které se různě plní a následně zapékají s omáčkou.
Dlouhé tvary těstovin se skvěle hodí k řidším omáčkám, se kterými se krásně spojí. Je proto vhodné špagety nebo tagliatelle před podáváním s omáčkou promíchat ještě v kuchyni, aby se chutě krásně propojily a tys dokonale předvedl svoji vášeň a nadšení z přípravy jídla.
Krátké těstoviny
Mezi základní druhy těstovin řadíme také krátké těstoviny, často se označují jako přílohové. Jestli chceš svým jídlem nadchnout celý svět, zkombinuj tyto tvary těstovin s hustšími omáčkami, jako je houbová nebo sýrová. Budou na nich krásně držet a ty si odškrtneš další kulinářskou metu.
Mezi nejčastější krátké tvary těstovin patří
- Penne - krátké rourky, jejichž název v italštině znamená „brk“. Někdy mohou mít rýhovaný povrch, ve kterém se lépe drží omáčky, těm se říká penne rigate.
- Farfalle – tento tvar těstovin v podobě mašliček je oblíbený zejména u dětí. Vyrábí se v různých velikostech.
- Fusilli – vrtulky nebo spirálky jsou díky svému tvaru jako stvořené pro podávání s hustými šťávami nebo do těstovinových salátů. V Itálii se tento tvar těstovin tradičně podává s králičím masem.
- Conchiglie – těstoviny ve tvaru lastur (mušliček) jsou na talíři pastvou pro oko a dávají prostor nezkrotné inspiraci. Podobně jako fusilli jsou oblíbené především kvůli tomu, že pojmou spoustu lahodné omáčky. Conchiglie se vyrábějí v různých velikostech, ty největší se často připravují jako plněné těstoviny.
- Rotelle – kulatý tvar těstovin připomíná kolo od vozu a hodí se skvěle k hustým omáčkám.
- Chifferini – krátké a do obloučku zahnuté těstoviny, které dobře doplní husté omáčky a hodí se také k zapékání. Chifferini jsou vlastně naše kolínka a mezi oblíbené recepty na těstoviny tohoto tvaru patří také tradiční americké mac and cheese, tedy makarony se sýrem.
Plněné těstoviny
Mezi oblíbenými druhy italských těstovin najdeme také těstoviny plněné. Často náplní je například ricotta se špenátem, masové nebo sýrové směsi. Podle tvaru rozlišujeme ravioli (čtvercové nebo kulaté) a tortellini stočené do prstýnku.
Při podávání můžeš dát prostor své nezkrotné inspiraci a připravit lahodnou smetanovou nebo rajčatovou omáčku, ale chybu neuděláš ani s rozpuštěným máslem a strouhaným parmazánem.
Tvary těstovin do polévky
Italové vědí, jak být při tvoření v kuchyni skutečně volný, a zároveň je můžeme zařadit mezi milovníky hustých polévek. Není se proto co divit, že u nich najdeme hned několik tradičních tvarů zavářkových těstovin.
- Orzo svým tvarem připomíná rýžová zrnka.
- Stelline jsou malé hvězdičky.
- Alfabetti mají tvar malých písmenek.
Do polévky se ale používají také zmenšené tvary krátkých těstovin, jako jsou farfalline (malé mašličky) nebo conchigliette (malé mušličky).
Netradiční těstoviny nasytí tvou touhu nadchnout
V moderní kuchyni nic není tabu, takže i příprava těstovin prochází v posledních letech vývojem. Nikoho asi nepřekvapí, že na pultech obchodů najdeme celozrnné těstoviny, které se připravují například ze špaldové nebo žitné mouky.
Dokonalou volnost při tvoření pak představují netradiční těstoviny vyrobené z luštěnin. Nejčastěji se vyrábějí z červené čočky, hrachu nebo cizrny a oproti tradičním těstovinám mají vyšší obsah vlákniny i bílkovin. Tyto těstoviny se vyrábí v různých tvarech, svou kulinářskou zručnost tak můžeš při jejich přípravě projevit naplno.
Alternativní těstoviny pro různé diety
Díky použití alternativních ingrediencí se využití těstovin v kuchyni rozšířilo i na různé potravinové alergie. Celiaci si mohou dopřát například bezlepkové těstoviny z kukuřičné nebo rýžové mouky. Existují také bezsacharidové těstoviny, které se vyrábějí z konjakové mouky. Ta má vysoký obsah vlákniny a prý také pozitivní účinky při redukci hmotnosti.
Jestli se chceš pustit do pořádné kulinářské zvěřiny (za kterou by tě ale Italové příliš nepochválili), můžeš své hosty nadchnout cuketovými špagetami. Pomocí speciální škrabky nakrájíš cuketu na dlouhé nudličky, které stačí pár minut zahřívat na pánvi. Nakonec jen přidej rajčatovou omáčku a je hotovo.
S různými druhy těstovin zkrátka kulinářské dobrodružství nikdy nekončí a příprava těstovin přímo svádí k experimentům. Tak nasaď zástěru a s chutí do toho.
zdroj foto: unsplash.com