• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

Desatero začínajícího kuchaře

Přinášíme vám deset praktických tipů, které vám pomohou na cestě za snem stát se špičkovým šéfkuchařem.

Každý velký šéfkuchař jednou nějak začínal. Za úžasnými pokrmy, vyváženými chutěmi a tisíci spokojených hosty jsou roky potu, dřiny, neutuchající snahy zlepšovat se a překonávat sama sebe. Pokud i vy patříte k těm, kteří se vydali na profesionální kuchařskou dráhu, připravili jsme pro vás deset rad, které jsou alfou a omegou pro každého úspěšného šéfkuchaře.

1. Začínejte od začátku

Nepokoušejte se běžet dříve, než se naučíte chodit. Na toto si vzpomeňte vždy, když se rozhodnete experimentovat ještě předtím, než se naučíte pořádně vařit. Jako všude, i v kuchařském řemesle platí, že správné naučené základy jsou opěrnými pilíři vaší budoucnosti. Trénujte sebevědomé používání nože a dalších kuchyňských nástrojů. Opakujte a zlepšujte svůj čas na přípravu jídla. Seznamte se s profesionálními kulinářskými výrazy a zařaďte je do svého slovníku.

2. Studujte umění krájet

Batonnet, carré, julienne, brunoise, chiffonade, Jardiniere, payesan, macedoin ... pokud jste začínající kuchař, určitě vám je jasné, že nejde o hodinu francouzštiny, ale o techniky krájení. Správný úchop nože a krájení zeleniny či dalších surovin tak, aby byl řez přesný, rychlý a zároveň s minimem odpadu, to chce skutečné mistrovství a vytrvalý trénink.

Dnes už mladí kuchaři nejsou odkázáni jen na sledování svého učitele v kuchyni, díky internetu si mohou vyhledat videa různých kuchařských mistrů v akci. Už si stačí jen pořídit kvalitní nože a trénovat a trénovat a trénovat. Investice do profi nožů se vám určitě vrátí, navíc vám při správné péči vydrží roky v super kondici.

3. Pozorně naslouchejte

V kuchyni sledujte, vnímejte, nasávejte, ale zejména poslouchejte, co vám říkají zkušenější kuchaři. Přijímejte všechny informace, které se k vám dostanou a dovolte, aby se na vás nalepili.

4. Nikdy nemeškejte

Pokud to s kariérou v gastronomii myslíte opravdu vážně, osvojte si dochvilnost. Kromě toho, že přijdete včas, tím jasně ukazujete i další důležité přednosti - odpovědnost a důvěryhodnost. Kolegům i nadřízeným vysíláte signál, že se na vás mohou spolehnout.

5. Buďte vždy ve střehu

Když se herec zapomene, režisér mu připomene, aby za žádných okolností nevypadával z role. Rajón je vaše jeviště a vy musíte být neustále ve střehu. Postáváním nebo ťukáním do telefonu si dobré jméno neuděláte. I když se i na první pohled zda, že je práce málo, vždy se najde něco, co je třeba pořádně vyčistit.

6. Nebojte se klást otázky

Nikdo učený z nebe nespadl. Pokud je jednou někdo nový, je normální, když se o věci kolem zajímá. Zapomeňte na strach z toho, že se zeptáte nesmysl a budete za hlupáka. Klidně si přineste zápisník a pište si poznámky, informace k receptem a fungování kuchyně. Mnohem rychleji se dostanete do obrazu a zaběhnete se.

7. Neustále se překonávejte

Ty limity, které nás nejčastěji brzdí, si stanovujeme my sami. Těšte se z úspěchů, ale nezapomeňte na snahu stále se zlepšovat, zvedat laťku výše a překonávat sama sebe. Jen neutuchající prací na sobě se můžete dostat mezi špičku. Nebojte se chyb. I ty vás posouvají vpřed, pokud se z nich poučíte.

8. Mise En Place - mantra skvělého kuchaře

Mise en place [Mizan plas] je francouzská kulinářská fráze, která znamená "vše na svém místě". Používá se ve významu přípravy kuchyně před samotným vařením a servírováním. Jde tedy o dokonalou organizaci práce, všech spotřebičů, náčiní a surovin. Slavný americký šéfkuchař Anthony Bourdain tvrdil, že "Mise en place je náboženstvím všech dobrých kuchařů. Pro vás, jako pro kuchaře, je místo v kuchyni, jeho stav a připravenost rozšířením vašeho nervového systému. "

Věnujte tedy plánování a organizaci osobitou pozornost, vše si připravte tak, abyste mysl mohli zaměstnat dokonalými chutěmi a ne přemýšlením nad tím, kde je které koření nebo kdo zapomněl zapnout trouby či konvektomaty.

9. Noste kvalitní a čistou kuchařskou obuv a oblečení

Při pracovním oděvu a obuvi nešetřete a vsaďte na kvalitu. Protiskluzové boty vás zachrání před pádem na mokré nebo mastné podlaze, rondon z kvalitních materiálů vás ochrání před popálením a ušetří od nepříjemného propocení a zápachu.

Nezapomeňte, že oblečením, které nosíte v kuchyni, prezentujete sebe, restauraci, ale zejména svou práci a postoj k ní. Přijďte do práce v čistém kuchařském rondonu, kalhotách, kuchařské zástěře, čepici, certifikované obuvi a dalších doplňcích.

10. Myslete na sebe

Přesto že se vedle předchozích devíti bodech zdá velmi nereálné myslet na správný "work - life balance", věřte, že to má svůj smysl. Vedle vší cílevědomosti, vytrvalosti a tvrdé práci při cestě za svým snem, myslete i na sebe, svou rodinu, přátele, pohyb, zdravé jídlo, relax, koníčky - vše, díky čemuž z vás bude vyrovnaný, spokojený a zdravý člověk.

Pokud se vám článek líbil, neváhejte ho sdílet se svými přáteli.

Co si myslíte

Kategorie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.cz
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info