Využij sílu čerstvých bylin naplno! Poradíme, jak na to
Vypusť svoje kulinářské zvíře a inspiruj se sílou čerstvých bylin! Díky nim v kuchyni vykouzlíš naprosto neodolatelné pokrmy, které budou lákavě vonět i chutnat. Jaké jednotlivé byliny by neměly chybět v tvé kuchyni, abys mohl připravovat jídla, která nadchnou celý svět?
Proč používat v kuchyni čerstvé bylinky
Možná máš své oblíbené osvědčené recepty, na které se můžeš naprosto spolehnout, protože víš, že s nimi vždycky zaboduješ. Ale vařit jen několik jídel (i když exkluzivních) pořád dokola může být někdy nuda. Právě tady mohou přijít ke slovu čerstvé byliny, díky kterým přivítáš v kuchyni nezkrotnou inspiraci a zazářit v kulinářské džungli.
Ještě pořád váháš? Tady jsou důvody, proč by si měly čerstvé bylinky najít cestu do tvé kuchyně:
- Čerstvé byliny dodají jídlu jedinečnou chuť a vůni, která připraveným pokrmům dodá další úroveň. Jednotlivé byliny dokáží proměnit obyčejné jídlo v unikátní zážitek, který tebe i tvé hosty přenese na francouzskou riviéru nebo do dětství na prázdniny u babičky.
- Použití bylinek v kuchyni také snižuje spotřebu soli – i když použiješ méně soli, díky bylinkám budou jídla plná chuti.
- Čerstvé byliny dodají jídlům barvu a atraktivní vzhled, doslova budou svádět k ochutnání.
- A nesmíme zapomínat ani na zdravotní benefity. Stačí si zalistovat ve starém herbáři (nebo na internetu) a zjistíme, že máta nám pomůže při nachlazení a kopřivy s detoxikací organismu.
Čerstvé nebo sušené?
Čerstvé byliny v sobě mají plnou chuť a spoustu vitamínů a minerálů, to je nesporný fakt. Dlouhá tepelná úprava jim ale nedělá dobře, takže se hodí především do čerstvých jídel (např. salátů) nebo pro krátké tepelné úpravy, jako je glazování.
Pokud ale chceš, aby jídlo opravdu přejalo intenzivní chuť a aroma jednotlivých bylin, je lepší používat sušené bylinky nebo koření. Mezi jejich výhody patří, že je můžeš přidat již na začátku vaření – až při delší tepelné úpravě z nich získáš to nejlepší. Zkrátka následuj svůj kulinářský instinkt a neboj se experimentovat, jen tak připravíš ta nejlepší jídla, která dokáží nadchnout celý svět.
Nejoblíbenější čerstvé byliny
Některé bylinky už v kuchyni určitě používáš, aniž by sis to plně uvědomoval. Mezi ty u nás nejoblíbenější způsoby, jak vylepšit pokrmy, které jsou na první pohled obyčejné, patří určitě pažitka nebo petrželová nať.
- Z botanického hlediska patří pažitka mezi trvalky a je příbuzná česneku. Pokrmům dodá jemnou štiplavost a vychutnáte si ji i jen tak na chlebu s máslem nebo třeba s ředkvičkovou pomazánkou.
- Petrželovou nať spolu s libečkem často používáme jako polévkové koření – s přehledem nahradí nejrůznější průmyslová ochucovadla. Petrželová nať se ale taky skvěle hodí ke krevetám nebo jehněčímu a obě čerstvé bylinky taky využiješ do mletého masa při přípravě sekané nebo karbanátků.
- Kopr buď miluješ nebo nenávidíš, vlažný vztah k němu má málokdo. Koprová omáčka nebo kulajda je samozřejmě klasika, ale kopr dokonale pasuje k rybám a mořským plodům a připravíš z něj skvělé dipy k hranolkám nebo grilované zelenině.
- Bazalka patří ke stálicím italské kuchyně a je to jedna z nejoblíbenějších bylinek i u nás. Neobejdeš se bez ní při přípravě salátu caprese nebo tradiční pizzy Margherita a spolehlivě tě provede italskou kulinářskou džunglí. Neboj se ji ale využít ani při přípravě svěžích sorbetů, které tebe i tvé hosty dokonale osvěží.
- Tymián dodá dokonalou chuť rybám, drůbeži i hovězímu masu. Jako bonus umí při nachlazení hezky uvolnit průdušky.
- Pečené brambory s rozmarýnem nebo dušené maso jsou skvělou příležitostí pro čerstvé bylinky. A když ho nespotřebuješ při vaření, je odvar z rozmarýnu skvělý jako kondicionér na tmavé vlasy.
- Šalvěj patří mezi čerstvé byliny s nejvýraznější vůní a chutí, proto se vyplatí zacházet s ní v kuchyni opatrně. Hodí se dobře k tučnějším masům, jako je vepřové nebo telecí a můžeš ji použít i při výrobě domácí paštiky. Výtečná je také kombinace šalvěje a dýně a z šalvějových listů se dokonce připravují chipsy, které si můžeš dopřát jen tak nebo je použít na ozdobu dalších pokrmů.
- Mojito nebo mátový čaj jsou asi tím prvním, co tě napadne, když se řekne máta. To ale není její jediné využití, tato čerstvá bylina má široké využití v blízkovýchodní kuchyni. Je například nedílnou součástí libanonského národního pokrmu, salátu tabouleh, ale krásně pasuje také třeba k jehněčímu masu.
- Meduňka patří k pozapomenutým bylinkám, které můžeš využít nejen při přípravě čaje, který působí příznivě na nervy. V kuchyni se tato čerstvá bylina používá často při přípravě dezertů nebo míchaných nápojů.
- Oregáno známe taky jako dobromysl. Má příjemně kořeněnou vůni a jemně nahořklou chuť a italské pokrmy by bez něj byly o něco chudší. Čerstvé oregáno dokonale doplní základní rajčatovou omáčku, pizzu i pečené maso.
Méně obvyklé bylinky
Jestli se chceš stát opravdovým kulinářem a ovládnout svou kuchyň, pak využij v kuchyni i méně známé a divoké bylinky. Tady jsou ty nejznámnější:
- V posledních letech je stále oblíbenější medvědí česnek, jarní bylinka, kterou využiješ do pomazánek nebo do sekané. Z medvědího česneku je skvělé i pesto s olivovým olejem a vlašskými ořechy, které dobře doplní těstoviny nebo rizoto.
- Estragon je jednou z proslulých bylinek francouzské kuchyně. Je naprostým základem beárnské omáčky a využiješ ho i při marinování masa, především drůbeže a ryb. Nový chuťový rozměr dodá také omeletám a dalším vaječným pokrmům.
- Koriandr je typickou bylinou pro středomořskou a asijskou kuchyni. Vzbuzuje podobné emoce jako kopr a úplně nejlíp chutná v masových pokrmech. Semena koriandru jsou také součástí kořenících směsí kari nebo garam masala.
Jak na používání bylinek v kuchyni
Používání čerstvých bylin v kuchyni není žádná velká věda. Při jejich používání je dobré řídit se zásadou, že čím čerstvější, tím lepší – takže buď žádná nebo co nejkratší tepelná úprava. Čerstvé bylinky doslova žádají, abys projevil svou kulinářskou zručnost – přidej snítku tymiánu k nedělní pečeni a nadchni své hosty dokonalou vůní a jemně kořeněnou chutí.
Při přípravě některých pokrmů – například bylinkového másla nebo bylinkové krusty na jehněčí kotletky – musíte bylinky pořádně rozsekat. Tady oceníte pořádný kuchařský nůž, se kterým nejen naporcujete maso, ale také nasekáte čerstvé bylinky najemno.
Tip: Vyzkoušej opravdu univerzálního pomocníka do kuchyně – japonský nůž santoku. Díky jednostrannému broušení vyniká svou ostrostí, nelepí se na něj ani tenké plátky masa nebo nudličky zeleniny.
Pěstování bylin
Chceš mít čerstvé byliny v kuchyni vždy po ruce? To není žádný problém, pěstování bylin je velmi jednoduché. Navíc čerstvé bylinky v květináčích jsou nejen praktické, ale také stylové jako designový doplněk.
- Bylinky vysaď nebo zasej na začátku jara, ideálně v dubnu.
- Použij substrát určený pro pěstování bylinek a dopřej jim pravidelnou zálivku a dostatek slunečního světla. Bylinkám bude dobře třeba na okenním parapetu nebo na balkoně.
- Využij raději větší květináče nebo truhlíky, aby měly bylinky dost místa a dlouho ti vydržely.
Sběr bylin a jejich uchování
Čerstvé bylinky si nemusíš jenom pěstovat v květináči. U některých druhů se vyplatí vydat na sběr bylin do přírody. Skvělým příkladem je medvědí česnek, který bezpochyby patří mezi naše nejoblíbenější divoké byliny.
Čerstvé bylinky taky můžeš uchovat pro jejich pozdější použití.
- Čerstvé byliny snadno uchováš v lednici zabalené v mokré papírové utěrce nebo v nádobě s vodou. Nenechávej je tam ale příliš dlouho, ideální je spotřebovat bylinky do dvou dnů, nejpozději do týdne.
- Jednou z nejspolehlivějších a nejstarších metod uchování je sušení bylinek. Suš je nejlépe svázané do kytic, hlavou dolů a na nějakém suchém místě s přístupem vzduchu, třeba na půdě.
- Čerstvé bylinky můžeš pro pozdější použití i zamrazit. Buď je nasekej nadrobno, schovej do pytlíku a ukliď do mrazáku, nebo můžeš nasekané bylinky naporcovat do tvořítek na led, zalít vodou a zamrazit.
- Díky moderním vymoženostem, jako jsou vakuové baličky a kapsy, můžeš čerstvé bylinky uchovat k pozdějšímu použití v opravdu skvělém stavu. Čerstvé byliny za sucha dobře očisti a rozděl do vakuovacích sáčků v porcích, které můžeš spotřebovat najednou. Vysaj vzduch a jednotlivé balíčky pak můžeš uchovávat v lednici nebo mrazáku.
Tipy na recepty z čerstvých bylinek
Po přečtení předchozích řádků už cítíš ty vůně a sbíhají se ti sliny na bylinkové a kořeněné dobroty? Tak dost řečí a pojďme se ponořit do vaření z čerstvých bylin s opravdovou kulinářskou vášní.
Bylinkové máslo
Téměř primitivní recept, který ale dodá tvému oblíbenému steaku další chuťový rozměr. Neboj se vydat do kulinářské džungle a experimentuj s různými kombinacemi bylinek a oblíbených druhů masa.
Postup: Změklé máslo smíchej s najemno nasekanými bylinkami a solí a pepřem podle chuti. Z másla vytvaruj pomocí potravinářské fólie váleček a dej alespoň na dvě hodiny ztuhnout do lednice.
Pesto z bylinek
Nejčastější bylinkou, ze které se pesto připravuje, je bazalka. Pesto z bylinek ale snese i medvědí česnek nebo rukolu.
Postup: Čerstvé byliny rozsekej sekáčkem najemno, na pomoc si můžeš vzít i mixér. Přidej olivový olej, česnek a ořechy (piniové oříšky, vlašské, pistácie – záleží jen na tvé fantazii). Konzistence pesta z bylinek by měla připomínat krémovou pastu, takže se neboj přidat dostatek oleje. Nespotřebované pesto zavři do sklenice a uchovávej v lednici.
Bylinková krusta
Jestli tě vaření z čerstvých bylin opravdu baví, pak bylinková krusta patří mezi osvědčené tipy na recepty z čerstvých bylinek. Můžeš ji využít při přípravě ryb, klasikou jsou jehněčí kotlety pečené v bylinkové krustě. Bylinková krusta ale umí zpestřit i vegetariánské pokrmy, třeba zapečené žampiony nebo cuketu.
Postup: Smíchej hrubou strouhanku nebo rozdrobené opečené pečivo s nasekanými bylinkami podle chuti, přidej sůl, pepř a trochu másla, abys mohl připravit opravdu krustu (tedy souvislou vrstvu) a ne jen bylinkovou drobenku. Jestli se chceš pouštět do experimentů, přidej parmazán, muškátový oříšek, ořechy a další suroviny podle chuti. V takto připravené směsi obal maso a dej zapéct do trouby.
zdroj foto: