Nábor kuchařů - jak najít a udržet kvalitní kuchaře
Najít vhodného kuchaře, který bude odpovídat tvojí kuchyni, ale také celému týmu, může být velmi náročný úkol. Navíc se už několik let v gastronomii traduje, že kuchaři prostě nejsou. Máme pro tebe několik tipů, jak najít kvalitního kuchaře, na co si dát při náboru pozor a jak udržet motivaci tvého vyvoleného.
Jaké vlastnosti by měl mít profesionální kuchař?
Sestavení gastronomického týmu je opravdová kulinářská zvěřina a zkouška manažerských schopností každého provozního nebo šéfkuchaře. Televizní pořady se v posledních letech jenom hemží úspěšnými i méně zkušenými kuchaři, takže by se na první pohled mohlo zdát, že je to povolání snů. Kulinářský koloběh je ale neúprosný. Na co se tedy při obsazování pracovní pozice kuchaře zaměřit?
- Odborné znalosti. Nadšení amatéři jsou jistě skvělí, ale málokdo z nich v kulinářské džungli uspěje. Správně loupat rajčata umí kdekdo, ale opravdová kuchařská kvalifikace by tak měla být jedním z hlavních kritérií při obsazování pozic v gastronomickém týmu.
- Zkušenosti. Mezi základními dovednostmi kvalitního kuchaře hledej také jeho předchozí zaměstnavatele. Vařil v hotelu nebo v zážitkové restauraci? Nebo má zkušenosti ze zahraničí? Pak to může být ta správná osoba pro vylepšení tvojí kuchyňské kultury.
- Odolnost proti stresu. Jestli chceš někoho, kdo ovládne svou kuchyň opravdu naplno, zaměř se při náboru kuchařů taky na jejich psychickou odolnost. Kulinářský koloběh je plný horka a páry, ale také křiku a náročných emocí, které snesou jen opravdu odolní jedinci.
- Chuť do dalšího vzdělávání. Kulinářské dobrodružství zkrátka nikdy nekončí a trendy se stále vyvíjejí, takže kvalitní kuchař by rozhodně měl mít touhu se neustále vzdělávat, aby jeho vášeň a nadšení z přípravy jídla nikdy nevyhasly.
Jaká kuchařská kvalifikace je nezbytná pro práci v gastro provozu?
V České republice najdeme více než 100 středních škol, které se věnují oboru gastronomie a v roce 2023 z nich vyšlo 3068 absolventů. Střední školy a učiliště by měly být zárukou takových znalostí, které umožní kuchařům být při tvoření skutečně volný. Pravdou ale je, že ze studentů, kteří tyto obory studují, se jim v budoucnu chce věnovat pouze 10 %.
Další možností, jak získat profesionální dovednosti kuchaře, jsou rekvalifikační kurzy poskytované Úřadem práce. Ty se zaměřují na tři hlavní oblasti a sice teplou kuchyni, studenou kuchyni a minutkovou kuchyni. Každá z částí je zakončená odbornou zkouškou před komisí.
Motivací kuchařů pro jejich absolvování je především zvýšení kvalifikace a tím také šance na lepší práci a finanční ohodnocení. Při náboru kuchařů může být takový kurz v životopise známkou, že je uchazeč naladěný na kulinářskou zvěřinu a myslí to s prací opravdu vážně. Zároveň se můžeš spolehnout na to, že takový kuchař se bude o své kuchyňské náčiní starat s láskou.
Dát šanci nezkušenému kuchaři po škole?
Osvědčené postupy náboru kuchařů a dalších členů gastronomického týmu obvykle hovoří o tom, že praxe je jednou z nejdůležitějších položek v životopise. Ne každá praxe ale musí být ku prospěchu, když chceš někoho, kdo bezchybně ovládne svou kuchyň. Kuchaři si ze špatných provozů mohou přinést návyky, kterých se jen těžko budou zbavovat.
Řešením je tedy při obsazování pracovní pozice kuchař dát šanci mladým, kteří jsou čerstvými absolventy. Asi je nezaměstnáš rovnou na pozici šéfkuchaře, ale když jim dáš dostatečný prostor vypustit své kulinářské zvíře, možná tě příjemně překvapí. Velkou výhodou tohoto postupu je také to, že si je můžeš vychovat přesně podle svého a naučit je, jak každým jídlem nadchnout celý svět.
Další možností je zapojit se přímo do praxe, kterou si studenti domlouvají pro školní účely. Během této doby se seznámíte a ty zjistíš, zda může být konkrétní mladý kuchař platnou součástí tvého gastronomického týmu. Pokud vše probíhá k oboustranné spokojenosti, není nic jednoduššího, než mu po skončení školní docházky nabídnout práci.
Tip: Patříš právě ty mezi začínající kuchaře? Podívej se na naše desatero začínajícího kuchaře a nastartuj svou kariéru bez zaškobrtnutí.
Kde kuchaři hledají práci
Výběrové řízení kuchařů začíná stejně jako u jiných profesí – většinou tedy pracovním inzerátem. O tom, že ve tvé restauraci probíhá výběrové řízení kuchařů, se rozhodně vyplatí dát vědět na místní pobočku Úřadu práce. Tam mají velmi dobrý přehled o tom, jaká je možnost ve tvém okolí najít kvalitního kuchaře.
V dnešní době je nezbytností také inzerování volných pozic na internetu. Slouží k tomu nejrůznější pracovní portály, jako jsou prace.cz, jobs.cz nebo pracezarohem.cz. Zveřejnění inzerátů u nich bývá zpoplatněné. Můžeš si vybrat různé balíčky, které nabízí rozdílný rozsah inzerce. Pokud to s náborem kuchařů myslíš vážně, počítej přibližně s rozpočtem 10 tisíc korun na zveřejnění a aktualizování inzerátu.
Náborovou kampaň můžeš úspěšně rozjet taky na sociálních sítích. Pokud má tvoje restaurace nebo hotel účty na Facebooku, Instagramu nebo Tik Toku, pak je zveřejnění volné pracovní pozice hračka. Pro větší dosah můžeš příspěvek zasponzorovat a vytvořit tak reklamu, snadno tak rozšíříš počet lidí, ke kterým se tvoje nabídka práce dostane.
Rozhodně nezapomínej ani na tradiční způsoby inzerování volných pozic. Skvěle se k tomu hodí inzertní noviny, například Annonce, nebo odborné časopisy pro kuchaře. Zajímavou možností jsou také billboardy, které nalákají především ty, kdo se pohybují v okolí restaurace.
A která je ta nejefektivnější cesta, jak najít kvalitního kuchaře? Rozhodně osobní doporučení. Kulinárium a gastronomický obor je sice divoká džungle, ale celkem malá, takže když mezi své známé rozhlásíš, že právě děláš nábor kuchařů, určitě ti doporučí někoho, kdo právě práci shání.
Jak napsat inzerát pro pracovní pozici kuchař
Při tvorbě inzerátu sice neprojevíš svou kulinářskou zručnost, ale naopak se tady ukážou tvé schopnosti v restauračním managementu. Existuje pár zlatých pravidel, kterými by ses rozhodně měl řídit.
- Popiš svoji restauraci. Hledáš někoho, kdo ovládá přípravu tradičních české kuchyně nebo se zaměřujete na fine dining? Tohle by měla být první věc, kterou zmíníš.
- Jaká bude náplň práce? Neboj se dát hned v inzerátu vědět, jaké dovednosti kuchaře jsou pro tebe klíčové. Klidně můžeš popsat, jak vypadá běžný den v kuchyni a za co vše bude kuchař zodpovídat.
- Nezapomeň na motivaci kuchařů. Ačkoliv je klíčovou dovedností kuchařů vášeň a nadšení z přípravy jídla, přece jen od práce, do které se budeme těšit, hledáme ještě něco navíc. V inzerátu zmiň benefity a nezapomeň ani na výši platu.
- A jedna bonusová rada: pokud stojíš o opravdu efektivní nábor v gastronomii, ukaž už při inzerování volných pozic, jak to u vás vypadá. Tykáte si a panuje u vás neformální prostředí? Neboj se tykání a hovorových formulací ani v inzerátu.
Jak na efektivní pracovní pohovor
Když už jsi vytřídil došlé životopisy podle toho, jestli jste naladění na stejnou kulinářskou zvěřinu, pak je čas si vybrané uchazeče pozvat na osobní pohovor. Nejlepší je sejít se přímo v restauraci, ať uchazeč rovnou vidí pracovní prostředí a kuchyňskou kulturu. Zároveň je dobré co nejdříve seznámit celý gastronomický tým, aby bylo jasné, jestli tady bude fungovat vzájemná chemie.
Kariéra v gastronomii je náročná, o tom si nemusíme dlouze vyprávět. Proto by ses při pracovním pohovoru s kandidátem na kuchaře měl soustředit i na pár detailů, které s kulinářskou zvěřinou zdánlivě nesouvisí.
- Dochvilnost. Přišel kandidát na pracovní pohovor včas? A jestliže měl zpoždění, dal o něm dopředu vědět? Tento zdánlivý detail snadno přehlédneš, ale pro kariéru v gastronomii je tato vlastnost klíčová.
- Čisté oblečení a upravený vzhled. Ať už je kuchař při přípravě pokrmů sebelepší a jeho kuchařské nože ostré jako břitva, od šmudly prostě jíst nechceš.
- Kulinářské cíle. Gastronomie jde stále kupředu a kuchař by měl mít chuť se vzdělávat. Neboj se ho zeptat na jeho cíle a mety, kterých chce v nejbližších letech dosáhnout. Dost ti to napoví o tom, jak udržet talent v gastronomii.
- Nebojí se zeptat. Důležitou součástí pracovního pohovoru jsou také otázky kandidáta směrem na tebe. Hodně ti to prozradí taky o motivaci kuchařů a jejich přístupu k práci.
Dej prostor i praktickým dovednostem kuchaře
Neexistuje jediný důvod, proč by výběrové řízení na pozici kuchař nemělo obsahovat praktickou část. S klidným svědomím můžeš nechat kandidáty, aby ukázali, jak krájí s opravdovou vášní nebo jestli se při tvoření cítí skutečně volní.
Praktická zkouška může obsahovat přípravu konkrétního pokrmu, uvaření základní omáčky, ale taky sestavení jídelníčku, pokud hledáš spíš někoho na vedení kuchyně než na krájení.
Hlavní motivace kuchařů? Příjemné pracovní prostředí a férový plat
Pokud se ti podařilo najít kvalitního kuchaře, který se s radostí stane součástí tvého gastronomického týmu, pak jsi právě vyhrál jackpot. Dávno pryč jsou doby, kdy kuchařům stačilo pár korun na výplatní pásce a zbytek peněz bokem.
Dnes je potřeba si svůj personál trochu hýčkat. Spolehlivou motivací kuchařů je práce na hlavní pracovní poměr, za kterou dostanou náležitou finanční odměnu. Nezapomeň ani na dostatek odpočinku pro kuchaře – možnou prevencí proti vyhoření a nadměrnému stresu může být zvýšení počtu pomocného personálu a tím také zkrácení pracovní doby samotného kuchaře.
Na co nezapomenout v pracovní smlouvě pro kuchaře
Stejně jako pracovní smlouva pro jiné obory musí i ta pro kuchaře obsahovat kromě osobních údajů také informace a pracovních povinnostech nebo místu výkonu práce. Zároveň je důležité nezapomenout na výši mzdy a dobu trvání pracovního poměru.
Mezi další pracovněprávní aspekty gastronomie můžeme zařadit také zakotvení povinných přestávek. Přece jen práce v profesionální kuchyni je tvrdá dřina a nařízená pauza, kterou kuchař tráví mimo samotnou kuchyň, je vítaná víc než nový rondon.
zdroj foto: https://www.freepik.com/