Jak skladovat kuchyňské nože, aby vydržely roky
Pokud necháte své kuchyňské nože jen tak volně pohozené v zásuvce s ostatním náčiním, dříve či později se ztupí a práce s nimi už nebude taková zábava. Způsobů, jak správně skladovat nože, přitom existuje hned několik. Pro který se rozhodnete vy?
Proč je skladování nožů důležité
Každý nůž se časem otupí. Ve vašem zájmu je, aby se tak stalo častým používáním, a nikoliv jeho nesprávným uložením. Kuchyňské nože je třeba skladovat na dostupném, avšak bezpečném místě. Pokud je necháte volně ležet například v odkapávači nebo zásuvce společně s dalším kuchyňským náčiním, riskujete nejen poškození nožů, ale také vlastní zranění.
Ochrana ostří
Pokud kuchyňské nože ze všeho nejraději ukládáte do zásuvky a nic na tom nechcete měnit, doporučujeme si pořídit ochranu ostří. Ta čepel nože ochrání před ztupením a poškrábáním, i když nůž odložíte mezi ostatní kuchyňské pomůcky.
Použít můžete buď klasickou ochranu ostří s plstěným vnitřkem, nebo magnetickou ochranu. Její výhodou je, že ji snadno oříznete, takže se přizpůsobí jakékoliv délce čepele.
TIp: Ochranu ostří je vhodné použít také při přepravě nožů v kuchařské mapě nebo kufříku.
Organizéry na nože
Zásuvkové organizéry neboli pořadače na kuchyňské nože jsou rovněž vhodným řešením pro ty z vás, kteří chtějí mít nože schované v šuplíku, aniž by se ztupily. V organizéru jsou nože bezpečně uloženy v oddělených přihrádkách, takže o nich máte dokonalý přehled.
Tip: Pořadače na kuchařské nože se hodí do všech standardních zásuvek. Pohodlně do nich umístíte nože s délkou čepele až 26 cm.
Bloky na nože
Bloky nebo také stojany na nože se umísťují na kuchyňskou linku tak, abyste nože měly neustále po ruce. Vyrábějí se v mnoha velikostech pro různý počet a délku nožů, některé mají dokonce speciální otvory na ocílku nebo kuchyňské nůžky.
Používané materiály jsou rezistentní vůči vlhku, což v kuchyni jistě oceníte. Dokonce ani dřevěné bloky na kuchařské nože se tak nedeformují, nesmršťují ani nebobtnají a na kuchyňské lince vám vydrží dlouhé roky.
Z jakých bloků na kuchyňské nože můžete vybírat
- Klasické dřevěné bloky na nože – vyznačují se určitým počtem otvorů pro kuchařské nože, případně další kuchyňské náčiní, jako je ocílka nebo nůžky.
- Magnetické bloky na nože – stylové bloky vybavené velmi kvalitními feritovými magnety, které zajišťují bezpečné držení nožů.
- Bloky se syntetickou výplní – na první pohled připomínají klasické stojany na nože. Na rozdíl od nich však obsahují syntetické štětiny, do kterých si nože můžete poskládat, jakkoliv vás napadne.
Tip: U nás seženete bloky ve stylovém provedení s praktickou 6 až 12dílnou sadou nožů od špičkových výrobců, jakými jsou IVO, Wüsthof, Zwilling, Victorinox či Tescoma.
Magnetické lišty
Ke skladování nožů lze použít rovněž magnetickou lištu, kterou pomocí dvou šroubů jednoduše připevníte kamkoliv nad kuchyňskou linku nebo jinou pracovní plochu. Nože tak budete mít neustále na očích, takže pokud jste na svou sbírku profesionálních nožů pyšní, určitě neváhejte a magnetickou lištu si pořiďte.
V našem e-shopu seženete magnetické lišty o délce 30–50 cm z nejrůznějších materiálů. Na výběr máte lišty z hliníku, kaučukového dřeva a pochromovaného nebo černého odolného plastu.
Jak skladovat kuchyňské nože na cestách
Pokud své kuchařské nože chcete mít neustále po ruce, a to i na cestách, doporučujeme
investovat do praktického pouzdra na nože. Takzvané mapy, tašky a kufříky na kuchyňské nože sice bývají výsadou profesionálních kuchařů a řezníků, avšak na svých cestách je ocení každý, kdo nedá dopustit na kvalitní a ostré nože.
Na výběr máte hned z několika cestovních obalů na nože:
- Mapy na kuchařské nože – měkké cestovní pouzdro z odolné a velmi pevné tkaniny, které pojme až 18 nožů. Samozřejmostí je ucho a popruh pro snadné přenášení.
- Rolovací tašky na kuchařské nože – rolovací taška ze syntetického a dobře omyvatelného materiálu, do které se vejde až 9 nožů. Tašku lze uzamknout pomocí cvočků.
- Kufříky na kuchařské nože – Pevná cestovní zavazadla z hliníku pro bezpečný transport nožů. Klasická varianta má oddělené přihrádky na nože a další kuchařské příslušenství, moderní varianta je vybavena silným magnetem. Zakoupit si můžete také kuchařské kufříky včetně sady nožů.
Tip: Při ukládání nožů do pouzdra nezapomeňte použít ochranu ostří. Budete tak mít naprostou jistotu, že vaše kuchařské náčiní neutrpí při cestování žádnou újmu.
Jak prodloužit životnost kuchyňských nožů
Pokud jste do svých kuchařských nožů investovali menší jmění, určitě vás zajímá, jak se o nože správně starat, aby vám vydržely dlouhé roky. Přinášíme vám základní rady, které by měl znát každý kuchař.
- Kuchyňské nože používejte pouze k účelu, pro který jsou určeny. V opačném případě hrozí, že čepel nože nejen ztupíte, ale zcela zničíte. Nemluvě o tom, že používat nevhodný nůž například na oddělování masa od kosti může dopadnout opravdu špatně.
- Při krájení vždy používejte krájecí prkénko, aby se nůž neztupil. Abyste zabránili křížové kontaminaci potravin, pořiďte si hned několik barevně rozlišených prkének z plastu a každému typu suroviny pak přiřaďte jinou barvu.
- Nože po každém použití důkladně opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou a okamžitě je otřete do sucha. V žádném případě nevkládejte nože do myčky, horká voda, pára a agresivní mycí prostředky jim nesvědčí.
- Při pravidelném používání se časem i ty nejlepší nože otupí. K broušení nožů proto použijte kuchyňský brousek nebo brusné kameny. Pro občasné oživení ostří vám pak postačí ocílka. Zajímá vás víc? Přečtěte si, jak správně naostřit nůž.
Dočetli jste až sem a bažíte po dalších informacích z kulinářského světa? Začtěte se do článku, ve kterém vám poradíme, jak správně pečovat o vybavení do kuchyně a kuchařské rondony.