Příslušenství ke grilování - jaké si pořídit?
Už se nemůžete dočkat, až se na jaře pustíte do grilování? Využijte zimní měsíce k tomu, abyste se na nadcházející grilovací sezónu pořádně připravili. Poradíme vám, co by ve vaší výbavě rozhodně nemělo chybět.
Příslušenství ke grilování
Jarní počasí svádí k posezení na zahradě a přípravě jídla na čerstvém vzduchu. K tomu, abyste připravili ten nejlepší steak, grilovanou rybu nebo zeleninu, budete ale potřebovat mnohem víc než jen kvalitní gril. Hodit se vám bude grilovací příslušenství a náčiní, speciální kuchyňské nože a také nejrůznější vychytávky, které vám grilování usnadní.
Vybíráme gril
Žádné grilování se neobejde bez kvalitního grilu. Na trhu je ale k dostání hned několik typů, podle čeho se tedy při výběru orientovat? Podstatné je, jak často budete gril používat, co na něm budete připravovat a také kolik jste do něj ochotni investovat.
- Elektrické grily – ideální pro rychlou přípravu grilovaného masa nebo zeleniny. K dostání jsou ve stolní i venkovní formě, navíc se velice snadno obsluhují a jejich údržba zabere minimum času.
- Plynové grily – umožňují vám připravit chutné pokrmy rychle bez nutnosti přikládání. Na druhou stranu je třeba počítat s většími rozměry a hmotností.
- Grily na dřevěné uhlí – grilování na dřevěném uhlí sice vyžaduje více času, odměnou vám ale bude nezaměnitelná chuť grilovaných pokrmů. Hodí se pro veškeré grilování, ale i zauzování.
Kvalitní kuchyňské nože
Kvalitní a ostré kuchyňské nože vám usnadní činnosti, jako je krájení, sekání, vykosťování nebo loupání. Platí přitom, že čím více nožů s rozdílnou čepelí máte k dispozici, tím rychleji a precizněji se vám bude pracovat. A které konkrétní nože ke grilování byste měli mít po ruce?
- Všestranný kuchařský nůž – univerzální nůž, kterému se přezdívá nůž šéfkuchařů, využijete ke krájení masa i větších kusů zeleniny nebo k sekání bylinek.
- Nůž na zeleninu – díky krátké čepeli se hodí na loupání a krájení menší zeleniny.
- Steakový nůž – mívá buď zoubkovanou, nebo hladkou čepel, která lépe proniká masem.
- Vykosťovací nůž – má úzkou a pružnou čepel, která je ideální k oddělení masa od kosti, případně k odstranění šlach nebo kůže. Používá se zejména při čištění drůbeže a ryb, jejichž křehké maso vyžaduje precizní a jemnou práci.
- Sekáček na maso – vyznačuje se dlouhou a širokou čepelí, která snadno oddělí maso od kosti. Využijete ho při porcování masa s kostí nebo při sekání kostí na vývar a omáčky.
- Nůž na pečivo – zoubkovaná čepel snadno pronikne křupavou kůrkou i měkkou skývou chleba.
Jak se starat o kuchyňské nože
O kvalitní kuchyňské nože na maso je třeba se starat. Jak na to?
- Co nejdříve po použití je umyjte pod tekoucí vodou (nikdy je nedávejte do myčky) a nezapomeňte je otřít do sucha. Pozor si dejte na horkou vodu a vodní páru, která ničí čepel.
- Čisté a suché nože uložte do pouzdra nebo praktického bloku na nože, zabráníte tak jejich otupení. V žádném případě je nenechávejte položené volně v zásuvce s ostatními noži nebo jiným kovovým náčiním.
- Nože musí být především ostré, k čemuž slouží ocílka nebo brousek na nože. Někdo používá na broušení nožů brusný kámen a ocílkou následně ostří srovná. Kdo si však na brusný kámen netroufá, může si koupit profesionální elektrickou brusku, s kterou zvládne nabrousit nůž i na 15stupňový úhel.
Krájecí prkénka
Při krájení se bez pořádného prkénka neobejdete. Věděli jste ale, že správně byste měli mít ne jedno, ale rovnou tři prkénka? Jedno na přípravu masa, druhé na krájení zeleniny a třetí pro sekání bylinek.
Kuchařský tip: V profesionální kuchyni musí být počet prkének dokonce ještě vyšší, což kuchařům ukládá norma HACCP. Obecně se doporučuje přiřadit každému typu suroviny jinou barvu prkénka na krájení, aby se zabránilo vzájemné kontaminaci.
Grilovací kleště
Grilovací kleště bezesporu patří k nezbytným pomocníkům při grilování. Pomocí grilovacích kleští můžete maso a zeleninu na gril bezpečně pokládat, otáčet je a ugrilované rovnou servírovat na talíř. Díky grilovacím kleštím si udržíte dostatečný odstup od žáru a rozpáleného tuku.
Grilovací obracečka
Grilovací obracečka plní podobnou úlohu jako kleště. Hodí se zejména v případě, že potřebujete manipulovat s menšími kusy masa nebo zeleniny, které nelze pohodlně uchopit kleštěmi. Při výběru obracečky se zaměřte na to, aby měla dlouhé držadlo a širokou uchopovací část.
Teploměr na maso
Pokud si rádi vychutnáte libový steak nebo propečenou a šťavnatou panenku, tak jistě oceníte teploměr na maso. Díky němu snadno změříte teplotu uvnitř masa a včas zjistíte, kdy je připraveno k servírování. Teploměr na maso se doporučuje používat zejména u vepřového, telecího a skopového masa, případně u divočiny.
Jehlice na špízy
Pokud si rádi pochutnáte nejen na grilovaném mase, ale také zelenině, rozhodně by ve vaší grilovací výbavě neměly chybět jehly na špízy. Ty mohou být jednoduché nebo dvojité. Na ostrý hrot jednoduše napíchnete kostičky masa, ale také zeleniny. Špízy s dvojitým hrotem se hodí pro grilování klobás, kukuřic či jiného jídla podlouhlého tvaru.
Kuchařský tip: Sundávání masa a zeleniny z jehlic vám usnadní posuvné destičky.
Grilovací mašlovačka
Chcete-li grilovanému masu, zelenině nebo sýru dodat výraznější chuť, použijte marinádu, kterou na potravinu nanesete grilovací mašlovačkou. Ideální volbou jsou silikonové mašlovačky, které vykazují vysokou odolnost vůči žáru. V případě, že je marináda příliš tekutá, lze použít také rozprašovací láhev.
Grilovací pánev nebo mřížka
Pokud grilujete menší kusy jídla, které by mohly propadnout roštem, umístěte je na grilovací pánev nebo mřížku. V takovém případě doporučujeme přidat k zelenině trochu oleje, bylinkového másla nebo marinády, aby se nepřipálila.
Pro dokonalé servírování vína
Chuť grilovaného masa se skvěle snoubí s chutí kvalitního vína. Proto byste měli mít po ruce vývrtku na víno a ideálně také chladicí nádobu nebo obal na víno, díky kterému si alkoholický nápoj vychutnáte v té správné teplotě.
Kuchařský tip: Obecně platí, že k bílému masu se podávají vína bílá, zatímco k tmavému masu vína červená.
Bezpečnost při grilování
Než se pustíte do grilování, ujistěte se, že gril stojí na stabilním a rovném povrchu, takže nehrozí jeho převrácení. Nezapomeňte si obléknout kuchařskou zástěru nebo rondon a rukavice kvůli ochraně před rozpáleným tukem.