Materiály rukojetí kuchyňských nožů - jejich výhody a nevýhody
Aby se nám s kuchyňským nožem pracovalo, je důležité, aby byl ergonomický a dokonale nám padl do ruky. Příjemný materiál na rukojeti kuchyňského nože ocení především profesionální kuchaři, kteří jej používají i několik hodin denně. S jakými materiály se na rukojeti nože můžeme setkat a kterou si vybrat?
Vhodný tvar rukojeti
Rukojeť je nedílnou součástí nože a měli bychom jí věnovat pozornost, když si chceme vybrat spolehlivého pomocníka do kuchyně. Někdy se setkáme s prapodivnými tvary, ale pro pohodlný úchop je nejlepší rukojeť, která jako by byla pokračováním čepele. Běžné jsou kulaté nebo oválné průřezy rukojeti, ale setkáme se i s průřezem ve tvaru obdélníku se zaoblenými rohy nebo ve tvaru D.
Pro ergonomii dlaně je také přirozené, když je rukojeť v přední části u čepele širší, než na konci. Padnoucí rukojeť pomůže vyvinout na surovinu dostatečný tlak, aniž bychom museli použít velkou sílu. Takový je třeba steakový nůž Epicure tradiční německé značky Wüsthof.
Z čeho se rukojeť skládá
Rukojeť nože se skládá hned z několika částí, které na sebe plynule navazují:
- Tang rukojeti (neboli stopka) je vlastně prodloužení čepele, které může nebo nemusí procházet celou délkou rukojeti.
- Páteř rukojeti najdeme na horní straně.
- Břicho rukojeti je část naproti páteři. Břicho rukojeti často bývá opatřeno drážkami na prsty pro zlepšení ergonomie.
- Zadek rukojeti označuje její nejzadnější část úplně na konci.
Ochranné prvky rukojeti
Aby byla práce s nožem příjemná a především bezpečná, najdeme na rukojeti také ochranné prvky, které mají ruku chránit. Tzv. vzpěru najdeme na přechodu mezi čepelí a rukojetí, může být plná nebo částečná. Chrání prsty při sekání, ale také pomáhá dobře vyvážit nůž pro snadnější krájení.
Pro bezpečné a bezproblémové krájení je také důležité, aby nože byly ostré. Kvalitnímu kuchařskému noži se zkrátka musíme věnovat, aby nám dobře sloužil. Samozřejmostí by mělo být častější obtažení ostří ocílkou, pro důkladnější údržbu využijete ruční nebo elektrické brousky.
Dřevěné rukojeti kuchyňských nožů
Mezi oblíbené materiály rukojetí nožů rozhodně patří dřevo. Nože díky ní vypadají elegantně a ušlechtile a jsou velmi příjemné na dotek. Vaření s nimi se může stát výjimečnou událostí.
Nejčastějšími druhy dřeva, které se používají jako materiály na výrobu rukojetí kuchyňských nožů, jsou buk, dub, bříza nebo ořech. Setkat se můžeme i s exotickými dřevy, jako jsou eben nebo palisandr. Vhodným dřevem na padnoucí rukojeť je i dřevo z olivovníku, které můžeme najít na nožích z řady Wüsthof Amici.
Nevýhodou dřeva je náchylnost k pohlcování vlhkosti, což může být u profesionálních kuchařských nožů dost problematické. Taková rukojeť se může rozklížit a také začít plesnivět. Zamezit tomu můžeme napuštěním teplým olejem stejně, jako se napouštějí dřevená kuchyňská prkénka.
Další přírodní materiály rukojetí nožů
U nožů se můžeme setkat také s rukojetí vyrobenou z parohů nebo rohoviny nebo z kůry. Někdy se setkáme také s kůží želvovinou a dalšími vzácnými materiály, ale jedná se spíš o lovecké nebo sběratelské nože.
Výhodou nožů z přírodních materiálů je bezpochyby to, že jsou ekologické. Na druhou stranu tyto materiály patří mezi dražší a pro kuchyňské použití se příliš nehodí.
Někdy se také rukojeti vyrábějí z nerostů a drahých kamenů, jako jsou nefrit nebo opál, ale s těmi se v případě kuchařských nožů opravdu nesetkáme.
Kovové rukojeti kuchyňských nožů
Vyrobit padnoucí rukojeť z kovu není úplně jednoduché, protože vyvážit takový nůž je náročné. Cena těchto nožů tak může být vyšší.
Výhodou takových nožů je to, že vydrží opravdu dlouho a snadno se udržují. Mezi jejich přednosti patří také pevnost a odolnost. Na druhou stranu kov nepatří mezi nejpraktičtější materiály rukojetí nožů také proto, že je poměrně těžký a při práci v chladném prostředí bude takový nůž výrazně chladit dlaň.
Pro výrobu rukojeti kuchyňských nožů se nejčastěji používají nerezová ocel, hliník nebo titan, setkat se však můžeme i s různými slitinami kovů.
Umělé materiály rukojetí nožů
Mezi nejčastější typy rukojetí nožů v dnešní době patří uměle vyrobené materiály. Jejich největší výhodou je to, že patří k těm levnějším, jsou hygienické a snadno se udržují. Jsou odolné vůči vlhkosti, chemicky neutrální a nemají žádný nepříznivý vliv na krájené potraviny.
Další velkou výhodou umělých materiálů jsou široké možnosti jejich zpracování. Díky tomu mohou vznikat opravdu krásné rukojeti kuchyňských nožů, jako to můžeme vidět třeba v sérii Wüsthof Performer. Tyto nože mají rukojeti vyrobené z kvalitního kompozitního materiálu se vzorem šestiúhelníků, které připomínají včelí plástev. To je nejen krásné, ale také praktické, protože díky plastickému vzoru rukojeť neklouže.
Nevýhody umělých materiálů příliš nenajdeme. Dobrou pověst nemají možná proto, že je najdeme převážně na levnějších nožích, takže ani samotné použité plasty nepatří k těm nejkvalitnějším. Mnoho lidé je tak považuje za křehké a málo trvanlivé, ale i umělé materiály rukojetí nožů mohou být velmi kvalitní.
Které umělé materiály rukojetí nožů jsou nejčastější?
Všechny umělé materiály rukojetí nožů nemůžeme házet do jednoho pytle. S kterými z nich se setkáme nejčastěji?
- Plast nebo guma. Používají se nejčastěji pro výrobu levnějších nožů. Mohou být křehké a při náročnější práci nože dlouho nevydrží. Často je najdeme i na pracovních nožích. Výhodou gumové rukojeti je také to, že neklouže.
- G-10 je odolný materiál na bázi skelného vlákna. Je to kompozit, který vzniká postupným namáčením vrstev skelného vlákna v pryskyřici. Následně se vše ještě zpracovává za vysokého tlaku a teploty. Díky celému procesu je taková rukojeť kuchyňských nožů velmi pevná, tvrdá a odolná. Zároveň je však příjemná na dotek a dobře se s ní pracuje.
- Micarta se vyrábí podobným způsobem jako G-10, ale místo skelných vláken se používá tkanina. Opět jde o velmi pevný a odolný materiál, který je zároveň lehký a příjemný na dotek. Velkou předností je také elegantní vzhled, který je u zákazníků oblíbený.
Kombinované materiály k výrobě rukojetí
Pokud budete nůž kupovat spíš u malého řemeslníka než z průmyslové výroby, můžete se setkat i s kombinovanými materiály rukojetí nožů. Ty jsou většinou velmi krásné a osobité a budou ozdobou každé kuchyně. Často se jedná o originální kousky, které jinde nenajdete.
Nejčastěji se kombinované materiály vyrábějí tak, že poskládáte vrstvy kartonu, papíru nebo dřeva a zalijete je do polymerové pryskyřice. Z takto vzniklého materiálu pak vyřežete rukojeť kuchyňského nože, kterou zabrousíte a vyleštíte tak, aby příjemně padla do ruky.
Nevýhodou takových rukojetí je jejich vyšší cena a také to, že se nehodí pro průmyslovou výrobu. Na druhou stranu každého profesionálního i amatérského kuchaře jistě potěší aspoň jeden kvalitní nůž vyrobený přímo pro něj.
Upevnění rukojeti k čepeli nože
Pro kvalitu nože má upevnění rukojeti k čepeli naprosto zásadní význam, protože může prodloužit životnost nože. V případě kovových rukojetí se často nože vyrábí z jednoho kusu kovu, takže rukojeť se od čepele nikdy neoddělí.
Dřevo nebo umělé materiály se k čepeli nejčastěji lepí. Kvalitní nože mají tang rukojeti v celém těle (tzv. kompletní tang), tedy kov prochází celou rukojetí. Díky tomu jsou nože trvanlivější a pevnější. U levnějších nožů se naopak můžeme setkat s tím, že tang končí třeba v půlce rukojeti, takže častěji dochází k vylomení čepele.
Nejčastěji se rukojeť lepí dohromady vhodným lepidlem. Pro běžné použití to je většinou dostačující, ale pokud chceme opravdovou pevnost, například u řeznického sekáčku, je vhodné rukojeť zpevnit nýty. Dávejte si však pozor při nákupu levnějších nožů, které mohou vypadat jako snýtované, ale ve skutečnosti se jedná pouze o ozdobu rukojeti.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál rukojeti kuchyňského nože, dbejte především na to, aby vám byl nůž příjemný na dotek a dobře se držel. To je pro kvalitní práci to nejdůležitější kritérium výběru.
Metadescription: Jedním z klíčových prvků při výběru kuchařského nože je rukojeť. S jakými materiály rukojetí nožů se můžeme setkat, jaké jsou jejich výhody a nevýhody?