Symboly na obalech potravin – Kompletní průvodce
Proč symbolům na obalech potravin věnovat pozornost?
Kulinářský instinkt ti možná napovídá, které potraviny se do tvých receptů nejlépe hodí, ale občas je dobré se ujistit, že jídlo, které sis vybral splňuje tvoje nároky na kvalitu. Složení jsme se už naučili číst celkem spolehlivě, ale někdy je dobré se ponořit do studia etiket ještě hlouběji..
Aby ti nešla hlava kolem ze všech těch komplikovaných názvů, existuje značení v podobě symbolů, které ti orientaci v kulináriu usnadní. Snadno tak v regálu najdeš biopotraviny, zdravé potraviny a ty, které garantují svůj zeměpisný původ. Takže si můžeš být stoprocentně jistý tím, co jíš a co servíruješ svým hostům.
Značení potravin má přísná pravidla
Možná kvalitní suroviny nepatří mezi ty nejdůležitější pomocníky kuchaře v kuchyni, ale rozhodně jsou klíčovým prvkem k tomu, abys mohl svým jídlem nadchnout celý svět. Něco o kvalitě potravin ti může napovědět už jejich název. Každá potravina musí mít na obale uveden svůj zákonný název, který ji řadí do dané kategorie. Známým příkladem je tady třeba „pomazánkové máslo“, které právě o slovo máslo v názvu přišlo, protože s máslem nemá nic společného.
Kromě toho můžeš na obale potravin najít taky popisný název, který zdůrazňuje určité specifické vlastnosti a nalákat spotřebitele ke koupi. V žádném případě by ale neměl být matoucí nebo zavádějící, jako je tomu právě u pomazánkového „másla“.
Na obalech musí být uvedeno také přesné složení a alergeny v potravinách, dále výživové hodnoty, čisté množství v objemových nebo hmotnostních jednotkách a adresa výrobce, prodejce nebo dovozce.
Označení trvanlivosti potravin
Dalším značením na potravinách, které ti usnadní rozhodování o koupi, je datum trvanlivosti potravin. I tady se snadno zorientuješ díky údajům uvedeným na obale.
- Datum minimální trvanlivosti označuje dobu, do které je potravina v té nejlepší kondici a naprosto bezpečná pro konzumaci. Tohle datum najdeš především na potravinách, které se rychle nekazí, jako jsou nápoje, konzervy nebo těstoviny.
- Datum spotřeby naopak uvádí termín, do kterého je nutné potravinu spotřebovat, aby byla pro strávníky bezpečná. Uvádí se hlavně na potravinách, které podléhají rychlé zkáze, jako jsou mléčné výrobky nebo maso.
Jestli chceš opravdu nasytit svou touhu nadchnout jídlem celý svět, patří trvanlivost potravin a datum spotřeby k těm základním předpokladům pro přípravu lahodných pokrmů. Ačkoliv vyhazování potravin a plýtvání jídlem patří k těm největším kulinářským hříchům, prošlé potraviny nemají (nejen) v profesionální kuchyni co dělat a patří to k základním pravidlům hygieny v kuchyních.
Značka Klasa patří k nejznámějším
Od roku 2003 uděluje značku Klasa české Ministerstvo zemědělství produktům, které v nějakém směru vynikají svou mimořádnou kvalitou. Značku Klasa může produkt používat tři roky, potom se o ni musí přihlásit znovu.
Podle průzkumů je značka Klasa mezi spotřebiteli jednou z nejznámějších a při nákupu potravin se tímto symbolem na obale často řídí. Pokud chceš přivítat nezkrotnou inspiraci a zároveň si být jistý, že naservíruješ na talíř něco výjimečného, může být právě označení potravin Klasa dobrým vodítkem.
zdroj: www.akademiekvality.cz
Česká potravina a regionální potravina označují původ potravin
Pokud dáváš přednost české kulinární zvěřině a chceš podporovat české výrobce potravin, pak se dívej po značení potravin Česká potravina. Ta zaručuje, že minimálně 75 % surovin pochází z České republiky, často je značka doprovázena i popiskem „Vyrobeno v České republice“. Ovšem pozor, použití české vlajky nebo národních barev při značení potravin není nijak regulováno, proto jako symbol na obalech vždy hledej toto kompletní logo.
Značení potravin logem Regionální potravina je dalším dílem Ministerstva zemědělství, který slouží jako podpora pro specifické potraviny jednotlivých krajů ČR. Cílem je opět zaručit původ potravin, kdy minimálně 70 % procent vstupních surovin (a u hlavní složky 100 %) musí pocházet z daného regionu. Symbol na obale Regionální potravina může výrobce používat, pokud obstojí v každoroční soutěži pořádané Ministerstvem.
zdroj: www.eagri.cz
zdroj: www.regionalnipotravina.cz
Chráněné označení původu a chráněné zeměpisné označení
S těmito symboly na obalech se můžeš setkat nejen u českých výrobků, ale i u těch zahraničních. Můžeš je znát například z obalů různých druhů sýrů nebo vína.
- Chráněné označení původu potravin garantuje, že všechny fáze výroby musí probíhat ve vymezené oblasti, což by mělo v pozitivním smyslu ovlivnit kvalitu produktu. Tento symbol můžeš najít například na obalech Nošovického kysaného zelí nebo Českého kmínu.
- Chráněné zeměpisné označení potom patří potravinám, u nichž jedna z fází výroby musí probíhat v daném regionu. Opět by to mělo garantovat vyšší kvalitu nebo specifickou vlastnost potraviny. Tento symbol na obalu nesou například Hořické trubičky nebo Olomoucké tvarůžky.
zdroj: https://agriculture.ec.europa.eu/
Vím, co jím
Značení potravin logem Vím, co jím označuje kvalitu potravin. Jedná se o soukromou značku, kterou výrobci mohou po splnění daných kritérií a zaplacení poplatku umístit na svůj výrobek. Důraz se klade především na vyvážené nutriční hodnoty potravin, jako je nižší obsah nasycených mastných kyselin, soli nebo přidaného cukru.
Ne vždycky se ale symbolem na obalu Vím, co jím pyšní zdravé potraviny. Najdeme tady třeba instantní polévky nebo slazené mléko. Tyto výrobky jistě mají v kulinářském koloběhu své místo, ale jejich nadměrnou konzumaci určitě nedoporučujeme, když stačí vzít do ruky nůž na zeleninu a během chvíle máš připravenou chutnou polévku ze základních surovin.
zdroj: www.vimcojim.cz
Ekologické značky a označení BIO
Pokud si chceš být opravdu jistý kvalitou potravin, které ve své kuchyni používáš, zaměř svoji pozornost na značení potravin bio certifikáty. Poznáš je jednoduše podle zelené barvy – v Evropě se používá evropské bio logo tzv. eurolist, v České republice ti poslouží pro orientaci tzv. biozebra.
Ekologické značky zaručují nejen kvalitu a bezpečnost potravin, ale také to, že produkt pochází z ekologického zemědělství. To musí splňovat přísná legislativní pravidla. Znamená to například, že při pěstování rostlin se nepoužívají umělá hnojiva a syntetické pesticidy, nebo že chov zvířat respektuje jejich přirozené potřeby, jako je třeba dostatek prostoru. Třeba při výběru vhodného masa na steak je označení bio skvělé vodítko.
Další ekologickou značkou je Naturland Fair. Má ještě přísnější pravidla než výše zmíněné certifikáty. Tento symbol na obale najdeš často u německých, rakouských a dalších evropských výrobků.
zdroj: https://agriculture.ec.europa.eu/
zdroj: www.ferpotravina.cz
zdroj: https://www.naturland.de/
Fair trade
Další kapitolou ve značení potravin jsou etické značky. Ty kladou důraz nejen na kvalitu potravin a jejich zpracování, ale také na procesy při výrobě. Tou nejznámější etickou značkou je jistě označení Fairtrade, které garantuje, že práce na těchto potravinách probíhá v důstojných podmínkách a lidé za ni dostanou dobře zaplacenou. Označení Fairtrade najdeš například na kakau, čokoládě nebo banánech.
zdroj: International Fairtrade Certification Mark - Wikipedia
Kontroverzní zelená žabka
Mezi etické značky patří také roztomilá zelená žabka, kolem které se v poslední době vyrojila řada mýtů. Fámy o geneticky modifikovaných potravinách nebo rozemletém hmyzu vyděsily velké množství lidí.
Pravda je ale taková, že organizace Rainforest Alliance, která má tuto certifikaci potravin pod svými křídly, se zabývá ochranou životního prostředí při produkci potravin už více než 30 let. Za touto složitou formulací se skrývá fakt, že farmáři při pěstování potravin neničí přírodu a z druhé strany taky dostávají za svou práci a výrobky odpovídající peníze.
zdroj: Home | Rainforest Alliance (rainforest-alliance.org)
Poznám podle symbolů na obalech zdravé potraviny?
Obaly potravin skrývají mnoho informací, ale to, zda jde o zdravou potravinu, musíme posoudit sami. Ekologické a etické značky nám mohou pomoci s výběrem, ale zárukou zdraví rozhodně nejsou. Proto je vhodné poslouchat svůj kulinářský instinkt a zaměřit se na základní a málo zpracované potraviny, ze kterých snadno vykouzlíš pokrmy, které nadchnou celý svět.
V poslední době se ale na obalech potravin začalo objevovat tzv. Nutri-Score. Jedná se o barevnou škálu, která stanovuje nutriční hodnoty výrobku. Snadno tak rozlišíš potraviny s lepší výživovou kvalitou od těch, které tvému tělu mnoho dobrého nepřinesou. Používání značení potravin škálou Nutri-Score doporučuje Světová zdravotnická organizace WHO, světové spotřebitelské neziskové organizace i české Mnisterstvo zdravotnictví.
zdroj: https://www.nutriscorecesko.cz/
Značení potravin pro zvláštní výživu
Na kulinářskou zvěřinu se chtějí naladit i ti, kteří mají nějaké stravovací omezení nebo alergie. Pro snadnou orientaci i jim poslouží symboly na obalech.
- Přeškrtnutý obilný klas se používá pro značení potravin bez lepku.
- Potraviny bez laktózy nemají zvláštní symboly na obalech, ale rozeznáš je podle výrazných grafických prvků, jako je velký nápis „bez laktózy“ nebo „lactose free“ a červené barvy.
- Můžeš se setkat také se symbolem, který označuje veganské potraviny, tedy ty, které neobsahují žádné živočišné složky.
Recyklační symboly
Zapomenout nesmíme ani na recyklační symboly na obalech. Ty se nezabývají původem potravin, jejich kvalitou ani etikou zpracování, ale poznáš podle nich, zda je obal recyklovatelný či kam jej vyhodit.
Známý je tzv. tříšipkový trojúhelník, který označuje obal z recyklovatelného materiálu. Navíc ještě „průhledný“ trojúhelník s prázdnými šipkami pro obaly vyrobené z již recyklovaného materiálu.
To, do jakého kontejneru obaly potravin patří nebo zda je máš vyhodit do směsného odpadu, poznáš podle zkratek materiálů nebo jejich čísel. Například papírové obaly mají označení PAP a čísla 21, 22 a 23. Do kontejneru na plasty zase patří obaly s označením PET, PP, HDPE, LDPE nebo PS a čísly 1, 2, 4, 5 a 6.
Tak teď už si můžeš být téměř jistý, že při výběru potravin se v kulinářské džungli neztratíš. Takže oblékni zástěru a vrhni se po hlavě do vaření a pokoř další ze svým kulinářských cílů.
zdroj foto: https://unsplash.com/