Jak se stát mistrem grilování? Základem je gril a dobré náčiní.
Vydařené grilování vyžaduje dobrou přípravu, vhodně zvolený gril, kvalitní grilovací náčiní a dostatek času. Pokud se však chcete stát skutečným mistrem grilu, budou se vám hodit také naše tipy, díky kterým proměníte letní grilovačku v nezapomenutelný gurmánský zážitek.
Gril na dřevěné uhlí se postará o typickou chuť i aroma
Kvalitní gril je pro zdárný výsledek grilování naprosto zásadní. Zatímco plynové a elektrické grily jsou dobrou alternativou pro ty, kteří se nechtějí zdržovat zapalováním ohně, znalci a profesionální kuchaři dávají přednost grilům na dřevěné uhlí. Grilování sice vyžaduje více času, odměnou vám ale bude typická kouřová chuť a aroma grilovaných pokrmů. Naopak nevýhodou grilů na dřevěné uhlí je třeba horší regulace teploty grilu.
Brikety, nebo dřevěné uhlí?
Váháte, zda pro grilování použít brikety, nebo dřevěné uhlí? Pro delší grilování a barbecue doporučujeme brikety – mají vyšší výhřevnost, déle hoří a zajišťují rovnoměrný žár, který je pro gril zásadní. Pokud však na grilu připravujete jen klasické “rychlovky”, jako je pár kousků kuřecí masa nebo zeleniny, lépe vám poslouží dřevěné uhlí.
Jak rozpálit gril? Vyzkoušejte zapalovací komín
Při rozpalování grilu většina lidí sahá po tekutém podpalovači. Pokud ho ale dáte moc, načichne od něj jídlo, když jej dáte málo, palivo se nerozhoří. Pro snadné rozpálení grilu proto vyzkoušejte zapalovací komín. Naplňte ho briketami nebo dřevěným uhlím a zapalte pomocí přírodního nebo tuhého podpalovače. Až se všechny uhlíky rozžhaví, vysypte je na palivový rošt, rovnoměrně rozprostřete a začněte grilovat.
Správně rozpálený gril poznáte pomocí jednoduchého testu
Jak poznáte, že je nejvyšší čas položit maso na rošt? Dobrý žár potřebuje k rozpálení 25–45 minut. Požadované intenzity je dosaženo, když uhlíky pokryje jemný bílý popílek. Abyste ten správný moment neprošvihli, doporučujeme teplotu pravidelně kontrolovat, a to pomocí jednoduchého testu.
Natáhněte ruku asi 10–15 cm nad rošt. Pokud ji tam udržíte déle než 7 vteřin, teplota je ještě poměrně nízká. Pokud však rukou ucuknete za méně než 4 vteřiny, oheň má dostatečnou teplotu a vy můžete začít grilovat.
Regulujte teplotu uvnitř grilu
Teplotu uvnitř grilu můžete regulovat ovladači na přívod vzduchu a rozmístěním uhlíků. Pokud uhlíky rozhrnete, teplota se sníží. Pokud je naopak shrnete k sobě, teplota vzroste. V ohništi tak můžete vytvořit různé teplotní zóny a v méně rozžhavených částech udržovat v teple už hotové pokrmy.
Grilovací rošt pravidelně mažte olejem
Než začnete grilovat, vyjměte rošt a vymažte ho tukem nebo potřete tenkou vrstvou oleje. Maso se tak k roštu nebude přichytávat. Správně naolejovaný rošt se navíc do masa krásně otiskne a vytvoří na něm typickou mřížku.
Vyzkoušejte přímé i nepřímé grilování
Přímým grilováním se myslí klasické grilování na roštu přímo nad žhavými uhlíky. Metoda využívá vysoké teploty k rychlé přípravě relativně malých nebo tenkých potravin, u kterých nehrozí připálení.
Nepřímé grilování se využívá při přípravě větších a tužších potravin, které by se při delším přímém grilování připekly. Při této metodě se pokrm nedává přímo nad žhavé palivo, ale griluje se v horkém vzduchu na okraji roštu, vždy pod zaklopeným víkem. Jelikož teplota je nižší než při přímém grilování, doba tepelné úpravy se prodlužuje a může činit až několik hodin.
Pořiďte si kvalitní náčiní na grilování
Tak jako při každém vaření ani při grilování se neobejdete bez základních kuchařských pomůcek, jako jsou kuchyňské nože a krájecí prkénka. Kromě nich však budete potřebovat také kvalitní příslušenství ke grilování. Vhod vám přijdou grilovací kleště, obracečka, mašlovačka, ale také jehlice na špízy a teploměr na maso.
Zvolte správný nůž
Nože volte podle druhu zpracovávané potraviny. Všestranné využití má univerzální kuchařský nůž, se kterým zvládnete naporcovat maso, nakrájet zeleninu i nasekat bylinky. Těch nejlepších výsledků však dosáhnete, pokud si k ruce vezmete nůž s jasným určením. Ve vaší grilovací výbavě by neměly chybět zejména ostré nože na maso, nůž na zeleninu a zoubkovaný nůž na pečivo.
Tip: Přečtěte si naše tipy, jak správně vybrat kuchyňský nůž.
Tipy na přípravu masa na grilu
- Steakové plátky by měly být 3–5 cm silné, aby se na grilu nerozpadly či příliš nevyschly. Z každé strany je opečte zhruba 4–6 minut, v případě vepřového stačí 3 minuty.
- Drůbeží maso doporučujeme grilovat 5–10 minut v závislosti na jeho tloušťce. Jeden recept najdete například zde.
- Vepřové a kuřecí maso by se mělo po sundání z ohně nechat odpočinout, aby se šťáva uvnitř optimálně rozložila po celém kousku masa. Alespoň na 5 minut ho proto přikryjte nebo zabalte do alobalu.
- Naopak jehněčí maso podávejte a konzumujte hned po sundání z roštu, aby neztvrdlo.
- Jak naložit maso na grilování
Tajemství dokonalého steaku tkví ve stupni propečení
Nejčastější chybou při grilování steaku je jeho přepečení, nebo naopak nedopečení. Jestli je steak propečený přesně podle vašich představ, poznáte pomocí teploměru na měření vnitřní teploty masa. Ačkoliv někteří kuchaři doporučují i jiné metody, například test dotykem prstu, příliš na ně nespoléhejte.
Tip: Při servírování steaku nezapomeňte svým hostům nabídnout steakové nože. Ty mají narozdíl od běžných nožů čepel, která lépe proniká masem.
Maso otáčejte, ale nepropichujte
Aby bylo maso krásně propečené, je třeba ho v průběhu grilování alespoň jednou otočit. Použijte k tomu grilovací kleště, nikoliv vidličku na maso. Jakmile totiž maso propíchnete, přijdete o drahocennou šťávu a výsledkem bude tuhé a suché maso.
Marináda se postará o výraznější chuť
Marináda dodá grilovanému masu, zelenině nebo sýru výraznější chuť. Ale pozor – nasládlé omáčky obsahující cukr se budou na grilu připalovat, proto s nimi počkejte až pár chvil předtím, než pokrm z grilu sundáte. Marinádu nanášejte grilovací mašlovačkou nebo rozprašovací lahví, pokud je příliš tekutá.
Připravte grilovaný dezert
S trochou zkušeností zvládnete na grilu připravit celé tříchodové menu, a to včetně dezertu. Překvapte své hosty například grilovaným ananasem nebo broskví, kterou můžete před podáváním ještě efektně oflambovat. Jak na to? Přečtěte si náš podrobný článek s tipy, jak na správné flambování.
Použijte grilovací pánev nebo mřížku
Pokud grilujete menší kusy jídla, které by mohly propadnout roštem, umístěte je na grilovací pánev nebo mřížku. V takovém případě doporučujeme přidat k zelenině trochu oleje, bylinkového másla nebo marinády, aby se nepřipálila.
Myslete na bezpečnost
Než se pustíte do grilování, ujistěte se, že gril stojí na stabilním a rovném povrchu, takže nehrozí jeho převrácení. Nezapomeňte si obléknout kuchařskou zástěru nebo rondon a rukavice kvůli ochraně před rozpáleným tukem.