Fenomén Streetfood - proč je tak populární a kde se vzal?
V posledních letech se street food stal neodmyslitelnou součástí městské kultury po celém světě. Od pouličních stánků v Bangkoku po food trucky v New Yorku, street food nabízí jedinečnou příležitost ochutnat autentické a inovativní chutě za dostupnou cenu. Kde se street food vzal a které recepty by neměly uniknout tvojí pozornosti?
Co je to street food
Jak už z názvu vyplývá, street food znamená „pouliční jídlo“. Pravý street food je doslova výkladní skříní místní gastronomie a dovoluje být kuchařům při tvoření skutečně volný. Tyto pokrmy bývají inspirované tradiční kuchyní, takže pokud tě baví prozkoumávat kulinářskou džungli, pak bys street food při svých zahraničních cestách rozhodně neměl vynechat.
Proč je street food tak oblíbené
Street food trendy doslova hýbou kulinářským světem, takže pokud chceš naplno ovládnout svou kuchyň, tady tě čeká doslovat studnice plná inspirace. Nepotkáš tady sice nažehlené kuchaře v rondonech, ale rozhodně ochutnáš kombinace chutí, které tě překvapí. Můžeš taky obdivovat kulinářskou zručnost místních kuchařů, protože populární street food se často vaří přímo před zákazníky.
Velkou výhodou street food je také to, že si jej můžeš pohodlně sníst i „na stojáka“. Proto dnes najdeš po celém světě street food trhy a festivaly, které jsou přehlídkou toho nejlepšího, co street food trendy nabízí.
Světový street food – odkud pochází?
Ačkoliv by se mohlo zdát, že historie street food bude jen krátká, opak je pravdou. První street food trhy vznikaly už ve starověkém Řecku a Římě a populární street food byl také v Číně. Tehdy pravda nešlo o párek v rohlíku nebo tacos, ale jídlo na ulici si užívali už naši dávní předkové.
Kdysi taky street food kultura cílila především na nižší sociální vrstvy. Dnes se situace dost obrátila a street food po celém světě patří k vrcholným kulinářským metám. Ceny street food se dnes vyrovnají těm v klasických restauracích, jen tady nenajdeš nažehlené číšníky s kasírkou.
Historie street food v ČR
Bohaté zkušenosti se street food máme i u nás. Bohužel to v minulosti nebyla žádná gastronomická hitparáda a street food v ČR znamenal především párek v rohlíku, sekanou v housce nebo pořádně mastné langoše. Mohl jsi tak sice zaplácnout kručící žaludek, ale projevit svou kulinářskou zručnost tady moc nešlo.
Dnes je situace trochu jiná a příprava street food se stala důležitou součástí turismu. Kdo byl na dovolené v Česku a nevyzkoušel trdelník, jako by u nás snad ani nebyl. Street food trendy jsou ale trochu jinde a tak se i na našich ulicích začíná projevovat kulinářská zručnost místních kuchařů.
V čem je příprava street food specifická
Street food recepty nabízejí široké možnosti, jak být při tvoření skutečně volný. Sice si tady neužiješ blanšírování zeleniny ani další pokročilejší techniky, ale tvůj oblíbený kuchařský nůž rozhodně nebude zahálet.
- Klíčem k úspěchu ve street food je jednoduchost co se přípravy i konzumace týče. Street food recepty v sobě neskrývají žádné záludnosti, jsou celkem rychle hotové a navíc tahle jídla snadno sníš i ve stoje nebo za chůze.
- Street food a turismus zároveň jdou ruku v ruce. Je to skvělý způsob, jak poznat místní kulturu, při jídle se snadno seznámíš s místními a jejich vášeň a nadšení z přípravy jídla je prostě nakažlivá.
- Ekonomika street food také přeje, náklady na zařízení food trucku nebo pouličního stánku jsou mnohem nižší než na otevření klasické restaurace.
Street food nebo fast food?
Fast food řetězce jsou u nás stále velmi populární, důkazem může být takřka nekonečná fronta, která vznikla při otevření řetězce Popeyes. Ale ani další fast food zařízení tě na pořádnou kulinářskou zvěřinu nenaladí. A co si budeme povídat, hamburger z rychlého občerstvení nemá s dobrým street food hamburgerem nic moc společného.
Oproti tomu street food kultura si zakládá na poctivých lokálních surovinách a recepturách, za které by se nemusely stydět ani špičkové hotelové restaurace, které se specializují na fine dining. Street food a společnost se ovlivňují jako spojené nádoby a jsou dokonalým způsobem, jak svým jídlem nadchnout celý svět.
Zdravý street food?
Street food trendy v tomto hovoří naprosto jasně – zdravý street food existuje! Může za to především používání čerstvých surovin. Populární street food recepty jsou plné čerstvé zeleniny a bylinek, najdeš v nich taky kvalitní maso nebo sýry. A ta trocha majonézy nebo jiné omáčky dodá skvělou chuť, kterou si budeš chtít dopřávat stále znovu.
Bezpečnost street food
Mnoho lidí má starost o bezpečnost pouličního stravování, ale většinou se není čeho bát. Velkou výhodou je, že většinou vidíš kuchaři přímo pod ruce, takže se sám můžeš rozhodnout, jestli tě tahle street food kultura baví a je bez rizika.
Pokud se rozhodneš navštívit nějaký street food festival, kde uvidíš všechny trendy pohromadě, pak se o bezpečnost rozhodně obávat nemusíš.
Populární street food recepty, které bys měl určitě vyzkoušet
Světový street food nabízí dokonalý pohled na ty největší gastronomické trendy, ale najdeš tady i klasiku, kterou by měl vyzkoušet každý, kdo chce nadchnout svým jídlem celý svět. Které street food recepty by rozhodně neměly uniknout tvé pozornosti?
- Trhané maso. Ať už to bude vepřové nebo hovězí, tady rozhodně neuděláš chybu. Trhané maso se hodí místo klasického hamburgeru do housky, ale taky do tortily. Stačí doplnit nakládanou zeleninou a některou základní omáčkou a na street food festivalu ti utrhnou ruce.
- Fish and chips. Tak tohle je totální klasika, která si podmanila nejen velkou Británii. Street food vliv tohoto jídla, které původně patřilo především chudým pracovníkům v docích, se dostal až do věhlasných restaurací. Smažená treska s hranolkami a majonézou sice nepatří ke zdravému street foodu, ale čas od času si můžeš tuhle kulinářskou zvěřinu dopřát s klidným svědomím.
- Hot dog. S našim párkem v rohlíku toho nemají kromě jména mnoho společného. Kvalitní párek v dobré housce, který doplní kyselá zelenina, hořčice nebo kečup jsou dokonalým kulinářským potěšením a takřka prototypem street food.
- Shawarma. Toto jídlo je podobné jako kebab nebo gyros, které už nějakou dobu ovládají street food v ČR. Telecí, hovězí, krůtí nebo jehněčí maso se opéká na vertikálním rotačním grilu a podává se nejčastěji se zeleninou a dresinkem v chlebové placce.
- Falafel. Smažené bochánky z cizrny jsou vegetariánskou pochoutkou, na které se skvěle projeví tvoje kulinářská zručnost. Dokonale je dolní jemný cizrnový hummus a zelenina. Jako street food se podává nejčastěji v tortille nebo pita chlebu.
- Churros. A nesmíme zapomenout ani na sladkosti, které mají ve rozhodně ve street food své místo. Z tužšího těsto stříkáš tyčinky přímo do rozpáleného oleje a po osmažení je obalíš v cukru se skořicí. Podávají se většinou s kakaem nebo hustou čokoládovou omáčkou.
Oblíbené street food festivaly a trhy
Street food trhy a festivaly určují trendy v gastronomii už několik let a pokud chceš přivítat nezkrotnou inspiraci, tak by ses na nějaký měl rozhodně vypravit.
- Street food v ČR dokonale reprezentují pražské náplavky, kde se trhy pořádají každý víkend od jara do podzimu. Můžeš tady ochutnat nejnovější street food trendy nebo si nakoupit suroviny na domácí vaření.
- Známé jsou také street food festivaly pod záštitou časopisu Apetit. Konají se dvakrát ročně a představují se na nich nejen zavedené podniky, ale také hobby kuchaři nebo málo známá jména.
- Praha ale rozhodně není jediným místem, kde zajít na street food v ČR. Street food trhy často najdeme v programu na hradech a zámcích během letní sezóny, příkladem může být třeba Znojemské vinobraní.
- Mezi nejznámější street food festivaly ve světě rozhodně patří německý Oktoberfest, i když na něm jde především o pivo. Ale podávané curry wursty rozhodně patří mezi populární street food pochoutky.
- Největším street food festivalem je potom The Taste of Chicago, kde můžeš ochutnat doslova všechny chutě světa. Bujarou atmosféru ještě doplňuje americké country, takže dojem z kulinářské džungle je prostě dokonalý.
Jaká je budoucnost street food?
Street food kultura reaguje na gastronomické trendy velmi pružně a naopak jídla v restauracích přímo ovlivňuje. Street food po celém světě se teď orientuje od klasických hamburgerů směrem k méně obvyklým stravovacím směrům, jako jsou vegetariánství a především veganství. Čistě rostlinná strava je pro přípravu street food skvělou možností, protože nevyžaduje časově náročnou a tepelně dokonalou úpravu. Pro dokonale připravenou zeleninu ti stačí pořádně nabroušený kuchařský nůž. Zdravý street food je tak cestou, kam se vydat pro nekonečné kulinářské dobrodružství.
zdroj foto: