Jak vytěžit bylinkové zahrádky na maximum
S jarem se probouzí naše zahrádky k životu a nabízí nám bohatou úrodu čerstvého ovoce, zeleniny a bylinek. Je to čas, kdy se můžeme pustit do pěstování různých plodin, které nám nejen dopřejí jedinečný kulinářský zážitek, ale také posílí naše zdraví a potěší naše chuťové pohárky.
Proto nám pár tipů poskytl náš uznávaný šéfkuchař Peter Varga spolu se skvělou šéfkuchařkou Denisou Stefanovou.
Obsah:
- Libeček
- Oregano
- Borůvky
- Jarní cibulka
- Jak si připravit olej z medvědího česneku?
Libeček Tzv. " zdravé domácí maggi " pepř
Libeček se velmi snadno pěstuje a jsou z něj použitelné všechny části rostliny. Listy se většinou přidávají do salátů, stonky mohou nahradit celer a kořen se na konci sezóny vykopává a používá se jako zelenina. Samotná květina se nejčastěji využívá pro éterické oleje.
Jak můžeš libeček využít ve svém kulinářství?
Libeček často doplňuje ostatní bylinky a zeleninu v hovězím nebo kuřecím vývaru a omáčkách ( namísto klasické vegety). Mírně hořká chuť připomínající celer se hodí také k masu, těstovinám, bramborám nebo salátům. Při vaření doporučujeme dochucovat po menších dávkách, aby si to kvůli jeho výrazné chuti nepřehnal – stačí opravdu malé množství.
Jak je libeček zdraví prospěšný?
Snižuje kyselinu močovou, zlepšuje trávení a podporuje chuť k jídlu, pomáhá při prostatě či zánětu močových cest. Jeho nejvýraznější účinky jsou spojovány s celým močovým ústrojím.
Oregano
Patří mezí kulinářskou vychytávku v každé kuchyni. Jeho silná chuť a aroma dělají z něho nenahraditelnou ingredienci mnoha jídel. Víš jak ovlivňuje tato bylinka na naše zdraví? Má protizánětlivé účinky a může pomoci při trávicích problémech. Obsahuje také velké množství antioxidantů, což pomáhá chránit naše buňky před poškozením.
Jak můžeš oregano využít ve svém kulinářství?
Oregano je neodmyslitelnou součástí jakýchkoli italských omáček, pizzy či těstovin. Také přidává výjimečnou chuť do polévek, marinád a pečiva.
Borůvky
Při této kulinářské dobrotě bychom ti doporučili mít vždy osázené alespoň dva různé druhy, které kvetou ve stejnou dobu, ideálním obdobím je pro ně jaro nebo podzim. Jsou nenáročné na sázení a vyžadují jen polostín. Perfektně pomáhají při průjmu a chrání před stresem. Mají spoustu vitamínu C a betakarotenu, takže jsou skvělou prevencí před infekcemi. Také velmi dobře ovlivňují pružnost cév v očích a mozku.
Jak můžeš borůvky využít ve svém kulinářství?
Slyšel jsi už o čaji z listů borůvek ? Má dobře účinky pro snižování hladiny cukru v krvi. Jak už určitě víš, samotné borůvky můžeš použít do čehokoli, od koláčů po smoothie, či jen tak si je samostatně vychutnat :-)
Jarní cibulka
Prvním znakem jara jsou její výhonky. Pěstovat ji můžeš začít v březnu/dubnu. Je velmi bohatá na železo a vitamíny A,B,C. Určitě při ní oceníš její blahodárný účinek na pokožku, bojuje proti bakteriím v těle, snižuje cholesterol a podporuje trávení.
Jak můžeš jarní cibulku využít ve svém kulinářství?
- Hodí se do salátů nebo třeba na chlebíček (i krájení chleba si umíš vychutnat s dobrým nožem! Klikne SEM)
- Jemně nasekanou zelenou část můžeš použít i místo pažitky (víš se kterým nožem ji nasekat? Klikni SEM)
- Díky její vůni a jemně pikantní chuti ji oceníš v pomazánkách
- Cibulka vynikne i při tepelné úpravě. Jemně nebo hrubě nasekanou ji zalij vroucím vývarem aby si ji spařil a aby zůstala křupavá
- Výborně doplní pečeného lososa nebo jinou rybu, stačí ji podélně překrojit a pokapat olivovým olejem a přidat do pekáče.
- Úžasně se hodí do masové směsi nebo do náplně masových rolád či nádivky
Na závěr jsme si pro tebe připravili skvělý a rychlý recept na kulinářskou pochoutku v podobě oleje z medvědího česneku. V našich předchozích článcích se mu podrobněji věnujeme a proto chceš-li se o něm dozvědět více, klikni SEM.
Na olej z medvědího česneku budeš potřebovat:
- 1 hrstku čerstvého medvědího česneku
- 1 šálek olivového oleje - extra panenského
Jak na přípravu oleje z medvědího česneku?
- Pečlivě omy medvědí česnek pod studenou vodou a osuš ho papírovou utěrkou. Odstraň kořeny a případné poškozené části.
- Nakrájej nebo nasekej medvědí česnek na jemné kousky pomocí nože.
- Připrav si skleněnou nádobu s uzávěrem. Důkladně ji opláchni vroucí vodou nebo ji sterilizujte v troubě.
- Do připravené sterilizované nádoby vlož nakrájený medvědí česnek (s tímto nožem ti krájení půjde doslova samo), zalej ho olivovým olejem dokud nebude zcela pokryt a následně nádobu uzavře.
- Umístí ji na tmavé a suché místo při pokojové teplotě. Nech nádobu odležet alespoň 1-2 týdny, aby se chutě medvědího česneku promíchaly s olejem.
- Po uplynutí času přeceď olej pomocí jemného sítka nebo gázy do čisté nádoby. Následně jej uchovávej v chladničce v dobře uzavřené nádobě.