Jak vybrat steakový nůž? Profesionálové radí
Steakový nůž nepatří mezi nezbytné nástroje, které najdete v každé kuchyni. Pokud si ale rádi pochutnáte na pořádném kusu masa, mohou správně vybrané nože na steaky ještě znásobit váš zážitek. Jak vybrat kvalitní steakový nůž, který se stane ozdobou vaší kuchyně?
Proč byste si měli pořídit nože na steaky
Hlavní předností kvalitních steakových nožů je dobře nabroušené ostří. Díky němu nakrájíte steak, aniž byste museli vynaložit velké úsilí, které by vám zkazilo požitek ze skvělého jídla. Pokud použijete obyčejný příborový nůž, může se stát, že budete maso spíš mačkat, než krájet. Kvůli tomu může ze steaku vytékat šťáva, kterou chceme zachovat uvnitř.
S obyčejným nožem (nebo špatně nabroušeným steakovým nožem) také často dochází k trhání masa místo jeho krájení. To vede k tomu, že z připraveného kusu masa vlastně vytrháváme jednotlivá vlákna. Ta je potom o dost složitější rozkousat a může se dokonce stát, že i dobře připravený steak se stane takřka nepoživatelným.
Steakové nože navíc nemusíte používat pouze na steaky, ale snadno s ním rozkrájíte jakýkoliv větší kus masa, jako jsou kuřecí čtvrtky nebo vepřové medailonky. Díky steakovému noži se vám ani vašim hostům už nestane, že byste kousek masa honili po talíři.
Z jakého materiálu se vyrábí kvalitní steakové nože?
Při pořizování steakových nožů vás na první pohled zaujme jejich čepel. Právě ta je ústředním prvkem nože na steaky a může velmi ovlivnit jejich cenu i požitek z jídla.
Nejprve je potřeba vyřešit otázku materiálu.
- Steakové nože se velmi často vyrábějí z nerezové oceli. Ta je odolná proti korozi, snadno udržuje a vyniká pevností. Při výběru steakového nože z nerezové oceli také myslete na to, že krájení na talíři tupí ostří a nerezovou ocel tak budete muset častěji ostřit.
- Další variantou je uhlíková ocel. Je pružná, lehká a má výborné řezné vlastnosti. Také se brousí snadněji než nerezová ocel a navíc ostří z uhlíkové oceli nemusíte brousit tak často. Nevýhodou je, že není tak odolná proti korozi a steakové nože z uhlíkové oceli vyžadují pečlivější údržbu.
Čepel steakového nože by neměla být ani příliš široká, ani příliš úzká, aby byla co nejúčinnější. Vhodné také je, pokud celá čepel nebo aspoň její část prochází také rukojetí nože. Díky tomu je nůž pevnější a nedojde k vylomení čepele z rukojeti, jako se to může stát u méně kvalitních nožů. To samé platí, pokud si pořizujeme sady nožů pro krájení surovin v kuchyni.
Se zoubky nebo bez?
Spory se často vedou také o to, jak má vypadat ostří nože na steaky. Existují hned tři varianty:
- Mikrozoubky jsou tou nejméně vhodnou variantou. Jejich největší nevýhodou je to, že se špatně brousí. Údržba je natolik zdlouhavá, že ji mnoho lidí neprovádí, zoubky se otupí a jejich efekt je nulový - bude to stejné, jako byste maso krájeli běžným příborovým nožem.
- Zastánci zoubkovaného ostří vyzdvihují především to, že tyto nože na krájení masa vydrží déle ostré a není tak jednoduché je ztupit. Jejich nevýhodou je to, že zoubky mohou maso při krájení potrhat a tak vznikají nevzhledné otřepy na okrajích sousta, což ale při konzumaci nijak nevadí.
- Rovné ostří oproti tomu projede masem jednoduše a zanechá za sebou čistý fotogenický řez. Rovné ostří steakových nože se snadněji otupí, protože celá jeho plocha je v kontaktu s talířem. na druhou stranu je velmi jednoduché jej znovu nabrousit.
Rukojeť steakového nože musí být příjemná do ruky
Abyste svůj steakový nůž rádi používali, je důležité, aby vám dobře padnul do ruky. Většina nožů pro kuchaře už je dnes aspoň částečně ergonomicky tvarovaná a kvalitní steakové nože nejsou výjimkou. Díky tomu, že se vám nůž dobře drží, je krájení steaků mnohem snadnější.
Důležité je také to, aby byla rukojeť a vůbec celý nůž dobře vyvážená. Nesmí se s ním špatně manipulovat, ale zároveň musí být dost těžký, aby nůž na maso splnil svou funkci.
Samostatnou otázkou je také materiál, ze kterého je rukojeť steakového nože vyrobená. Tradičně se rukojeti nožů vyrábí ze dřeva, které je příjemné na dotek, ale hůř se udržuje. Můžeme se setkat i s dalšími přírodními materiály, jako je kost nebo rohovina. Tyto nože bývají dražší, jedná se často o designové kousky.
V současné době je oblíbeným materiálem plast. Nemusí se vždy jednat o nekvalitní výlisky, dnes jsou umělé materiály na velmi vysoké úrovni, takže si je zamilujete na první dotek, Jejich velkou výhodou je trvanlivost a snadná údržba, jsou také hygienické a hodí se tak i pro vytížený restaurační provoz.
Údržba steakového nože
Stejně jako jiné nože na maso i krájení dalších surovin si i ty steakové zaslouží pozornost. V první řadě se jedná o údržbu ostří, tedy jeho broušení. Vhodné pomůcky pro broušení nožů by si měl pořídit každý kuchař, ať už jde o profesionála nebo toho, kdo doma vaří jen občas. Tupé nože totiž často vyžadují větší námahu při používání a navíc hrozí nebezpečí úrazu.
Steakové nože s rovným ostřím můžete jednoduše přetáhnout ocílkou a jednou za čas nabrousit manuálním nebo elektrickým brouskem na nože. Existují také speciální brousky na zubaté ostří, které si údržbu zaslouží také. A protože víte, jak správně pečovat o nože, odmění se vám delší životností.
Většina výrobců nedoporučuje steakové nože mýt v myčce. Dejte si pozor také na jejich důkladné usušení, aby nedocházelo ke vzniku nevzhledných skvrn nebo rozklížení dřevěných rukojetí. Jejich použití se tak může stát příjemným rituálem, což k tak mimořádnému jídlu, jako je povedený steak, zkrátka patří.
Sady steakových nožů jsou oblíbeným dárkem
Kvalitní steakový nůž je příjemným a nepostradatelným společníkem pro všechny, kteří milují poctivý kus masa. Může se stát také skvělým dárkem k různým příležitostem.
Pokud chcete dobrým steakem pohostit hned několik přátel, není příliš vhodné, aby každý z nich měl jiný nůž. I když žádný z nožů nemusí být horší nebo lepší než ty ostatní, mohou mít hosté pocit, že někdo z nich byl ošizen, a to je velké provinění proti pravidlům etikety. Pokud takové steakové hostiny pořádáte častěji, bude se vám hodit sada nožů na steaky nebo rovnou sada steakových příborů, které kromě nožů obsahují také vidličky ve stejném designu.
Sady steakových nožů prémiové kvality najdeme například u značek Wüsthof nebo IVO.
Na práci v kuchyni se steakový nůž nehodí
Jestliže patříte mezi milovníky masa a rozhodli jste se pořídit si kvalitní steakové nože prémiové kvality, pak je používejte pouze na krájení hotových steaků. Na přípravu syrového masa si vezměte k ruce raději kuchařské nože, ať už s univerzálním tvarem nebo speciální japonské nože santoku, které umožňují nakrájet maso i zeleninu dokonce na velmi tenké plátky.
A jak správně krájet maso na steak? Tady se tenkým plátkům vyhněte, protože byste je nejspíš úplně propekli nebo dokonce spálili. Naopak je vhodné, aby steak byl vysoký 2 - 3 centimetry a kus masa ukrojený proti vláknu. Vhodnější je také prorostlejší maso s kousky tuku, který je nositelem chuti a steak tak bude šťavnatější.
Kvalitní steakové nože znásobí požitek z jídla.
Steakové nože s rovným ostřím zajistí dokonalé ukrojení masa.
Steakové nože by neměly chybět žádnému milovníku dobrého masa.
Pokud rádi hostíte přátele, bude se vám hodit sada steakových nožů nebo příborů.
Maso pro přípravu steaků krájejte na silnější plátky.
zdroj obrázky: unsplash.com, pixabay.com