Móda v kuchyni: Jaké kuchařské rondony jsou hitem mezi kuchaři?
Představíme vám trendy v kuchyni. Jaké barvy a materiály jsou dnes nejpopulárnější?
S kuchaři se neodmyslitelně pojí bílá barva - šéfkuchaři se vždy hrdě pyšnily svou kuchyní v bílém rondone (vrchním oděvu), kalhotách, zástěře a vysoké kuchařské čepici. Bílá barva představuje čistotu, preciznost, kvalitu, a tak PAN šéfkuchař musel být upraven, vyžehlený a ČISTĚ bílý. I v dnešní době si kuchařské řemeslo zachovává v módě eleganci, profesionálů vídáme na veřejných akcích či v televizi tip-top upravených v rondonech různých barev, vzorů, střihů a materiálů. Také si kuchaři po celém světě oblíbili výšivku na textil, díky které mohli dostat do povědomí své jméno, pracovní pozici či logo/název restaurace.
V článku se dozvíte:
- Které barvy a materiály jsou dnes trendy?
- Proč kuchaři oblibě "crazy" rondony?
- Jak zapnout rondon, aby byl kuchař stylový?
Jaká barva je top?
Bílá už věru trochu vybledla a navzdory obrovskému výběru barev jedna vyčnívá nad ostatní. Nejpopulárnější mezi kuchaři je dnes černá. Ačkoli, pizza mistři, zabývající se například slavnou neapolskou pizzou, pro neustálou práci s moukou z praktických důvodů zůstávají věrní bílé klasice. Také na soutěžích a jiných veřejných akcích jsou kuchaři stále věrní bílému rondonu.
Do kuchyně přišla barevnost. Kromě zmíněné černé barvy, se hitem stává bordó, béžová, ale zejména šedá a stále oblíbenější denim.
Mnohé větší restaurace si pořídí rondony na míru podle svých firemních barev. A sladí je s kuchařskou zástěrou a čepicí.
Široké spektrum možností dnes mají i dámy, kuchařky často sahají po odstínech růžové. Zároveň střih dámských rondonů je přizpůsoben ženské postavě, případně i trochu prodloužený na způsob tuniky.
Výjimkou nejsou ani různé veselé vtipné "crazy" vzory, které jsou hitem zejména mezi mladými kuchaři, např. smrtky, koláčky, kuchyňské pomůcky, maskáčový vzor. Nosí je hlavně k pobavení kolegy, aby vnesly do náročné práce v kuchyni trochu odlehčení.
Nové trendy v materiálech
Kuchařské povolání je náročné a nebezpečné, proto oděv by měl být pro kuchaře téměř druhou kůží a ochranou před horkými a ostrými nástrahami kuchyně. K oblíbeným stále patří rondony ze 100% bavlny, ale ta má i několik nevýhod. Krčí se a hůře saje pot.
Hitem současnosti je mikrovlákno, což je velmi jemná syntetická příze. Takový rondon je extra lehký, nemačkavý a není ho třeba žehlit. Také může být i voděodolný a kuchař v něm zůstává suchý a bez zápachu po celou náročnou směnu i v nejžhavější kuchyni. Doplněn o praktickou a příjemnou síťovinu na zádech je skutečně "chladivým" trendem současnosti.
Novinkou na trhu jsou rondony z eukalyptového vlákna Tencel. Získává se ze dřeva rychle rostoucích eukalyptů pěstovaných na plantážích bez použití pesticidů a hnojiv. To zajišťuje bezchybné odpařování přebytečné vlhkosti a pomáhá udržovat optimální tělesnou teplotu. Látka je měkká a příjemná na dotek a neztrácí své vlastnosti ani po několika praních. Kuchaře příjemně chladí a poradí si i s potem a zápachem.
Dvě řady či jeden?
V minulosti se rondony zapínali jednoznačně na speciální knoflíky. V nedávné době se staly oblíbenými i praktické cvoky, které není nutné před praním dávat pracně dole. A v současnosti jsou designovým trendem i rondony na zip, nebo s jednořadovým zapínáním uprostřed na způsob klasické košile.
Zda kuchař sáhne po jednořadém nebo dvouřadém rondone, zda má raději knoflíky nebo druky, již často závisí na jeho vlastního stylu a vkusu. I zde jdou výrobci dopředu a cvoky všívá tak, aby byly neviditelné a zároveň se nedotýkaly kuchařová těla. Funkčnost tedy jde ruku v ruce s estetikou a osobními preferencemi.
"Sviť, měsíčku, sviť, ať mi šije nit."
Stále oblíbenější jsou i různé strojní výšivky, které slouží zejména k reprezentačním účelům. Nejčastěji jde o výšivky loga provozu, jména kuchaře a pracovní pozice, případně loga sponzorů, partnerů či svazů (což kuchař v daném okamžiku reprezentuje).
Přestože je výšivku možné umístit prakticky kamkoliv, muži preferují umístění na hrudník vlevo, ženy vpravo. Často se výšivky vyskytují i na rukávech, límci nebo na manžetu.
Copyright © 2021 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved
Autor: Pofikuchar.cz
Obrázky zdroj: Giblor´s, EgoChef, ChefWorks
Pokud se vám článek líbil, neváhejte ho sdílet se svými přáteli.