Jak správně zařídit kuchyň pro pohodlné vaření
Zařídit kuchyň, která bude nejen pěkná na pohled, ale především praktická a funkční, může být docela oříšek. Základem je optimální uspořádání jednotlivých kuchyňských zón, dostatek úložných prostor a kvalitní osvětlení.
Jak zařídit funkční kuchyň
Kvalitně zpracovaný návrh kuchyně předpokládá především s dobrou ergonomií vaření. To znamená, že veškeré spotřebiče se nacházejí v dosahu kuchaře, pracovní deska poskytuje dostatek prostoru pro veškeré činnosti spojené s vařením a zóny pro skladování, mytí a vaření na sebe navazují.
Tip: Je-li kuchyň zařízena ergonomicky, nedělá kuchař žádné pohyby navíc, vše má po ruce a logicky uspořádáno.
Načrtněte si plánek
Předpokladem úspěchu je správné zaměření prostoru, kde má nová kuchyň vzniknout. Načrtněte si proto jednoduchý plánek, do kterého zaznamenáte výšku a šířku místnosti, stejně jako rozměry výklenků.
Do plánku zakreslete také okna a dveře, a to včetně směru, kterým se otevírají. Dále vyznačte rozvody vody, odpadu, elektřiny a plynu a také polohu vypínačů a elektrických zásuvek (pokud se jejich umístění nebude měnit).
Jak rozvrhnout kuchyň
Kuchyň lze rozdělit podle způsobu využívání na tři základní zóny – zónu skladování (lednice, spíž), zónu mytí (dřez(návod na výběr kuchyňského dřezu najdete zde), myčka) a zónu vaření (sporák, trouba). V ideálním případě je rozložení kuchyně takové, aby pohyb mezi zónami byl co nejpohodlnější a nejrychlejší.
Jste-li pravák, pak by rozmístění kuchyně mělo být následující, ve směru zleva doprava: skladovací prostory (lednice, případně potravinová skříň), odkládací plocha široká alespoň 60 cm, mycí zóna (myčka, dřez), pracovní plocha široká 90 cm, varná deska a nakonec odkládací plocha o šířce alespoň 60 cm, která poslouží při finálním servírování jídel nebo odložení plechu z trouby.
Tvar kuchyně
Kuchyň lze uspořádat lineárně, paralelně nebo ve tvaru písmene L a U (případně G), přičemž se vychází především z prostorových možností.
- Lineární uspořádání (tvar I) – uspořádání všech pracovních zón do jedné řady využijete v malé kuchyni. Naopak v prostorné místnosti bude spíše na škodu, jelikož se budete při vaření zbytečně přesunovat mezi jednotlivými zónami. Řešením může být přidání kuchyňského ostrůvku, který lze využít jako další úložný prostor nebo servírovací plocha.
- Paralelní uspořádání – vychází z lineárního uspořádání, ke kterému přibyla druhá strana s druhou pracovní plochou. Toto uspořádání je ideální v případě, že vaří více lidí zároveň. K dispozici je dostatek odkládacích ploch a úložných prostor. Pozor si dejte jen na to, že pracovní plochy od sebe musí být vzdáleny alespoň 120 cm, aby šly pohodlně otevírat dvířka protějších skříněk.
- Kuchyň ve tvaru “L” – kuchyň v tomto tvaru umožňuje vytvořit ideální trojúhelník z jednotlivých zón, navíc obvykle poskytuje dostatek úložného prostoru. Kamenem úrazu se může stát roh kuchyňské linky, kam není vhodné umisťovat skříňky se zásuvkami ani troubu.
- Kuchyň ve tvaru “U” – máte-li dostatečně prostornou kuchyň, můžete si dovolit uspořádat ji ve tvaru písmene U. Takto řešená kuchyně nabízí pro každou zónu jednu stranu a na ní spoustu místa.
Rozměry kuchyňské linky a skříněk
Zatímco hloubka kuchyňské linky se standardně pohybuje kolem 60 cm, výšku doporučujeme přizpůsobit vlastním potřebám. Obecně platí, že pokud si stoupnete k pracovní ploše a pokrčíte ruce v lokti, deska by od nich měla být vzdálena zhruba 15 cm.
Tip: V praxi to znamená, že při výšce 160–174 cm by měla mít kuchyňská skříňka na výšku cca 88–91 cm, zatímco při výšce 174–186 cm si můžete dovolit pořídit skříňky vysoké 94–100 cm.
S ohledem na výšku kuchyňské linky vybírejte hloubku horních skříněk tak, aby vám při vaření nepřekážely. To samé zvažte také při jejich instalaci – skříňky musí být umístěny tak, aby bylo vidět na pracovní desku pod nimi a zároveň abyste na ně pohodlně dosáhli.
Výběr kuchyňských spotřebičů
Kvalitní kuchyňské spotřebiče jsou základem praktické a funkční kuchyně. Vybírejte je nejen s ohledem na design, ale také funkce a rozměry. Do malé kuchyně doporučujeme zvolit spotřebiče kompaktních rozměrů, jejichž šířka většinou nepřekračuje 45 cm. V ostatních případech můžete volit standardní šířku 60 cm.
Otázkou je, zda se vyplatí investovat do vestavěných spotřebičů. Obecně platí, že vestavné spotřebiče lépe zapadnou do celkového konceptu kuchyně, která díky tomu působí elegantně a čistě. Výjimku představuje lednice, kterou je z technických důvodu vhodnější pořídit volně stojící.
Umístění spotřebičů v kuchyni
Umístění spotřebičů je částečně dáno rozvody vody a elektřiny. Obecně se však lze řídit těmito zásadami:
- Umístění lednice v kuchyni – ideálně v bezprostřední blízkosti odkládacího prostoru. Naopak se vyhněte místu poblíž zdroje tepla, jako je radiátor, myčka nádobí nebo trouba.
- Umístění sporáku v kuchyni – kolem varné desky by mělo zůstat dostatek prostoru na zpracování potravin a jejich servírování.
- Umístění myčky v kuchyni – ideálně v blízkosti kuchyňského dřezu, abyste při jejím plnění nemuseli odbíhat zbytečně daleko.
- Umístění trouby v kuchyni – pečicí trouba se dnes již standardně instaluje do sestavy skříní, kde bývá obklopena dalšími vestavnými spotřebiči, jako je kávovar nebo multifunkční mikrovlnná trouba. Pokud se rozhodnete pro toto řešení, pak myslete na to, aby se dno troubu nacházelo zhruba ve výšce pracovní plochy.
Tip: Při vaření a pečení budete často používat i drobnější kuchyňské spotřebiče, jako je tyčový mixér, kuchyňský robot nebo třeba topinkovač. S elektrickými zásuvkami proto v žádném případě nešetřete, pomůže vám s nimi zkušený elektrikář. Nechejte si je vyvést ideálně nad pracovní plochou nebo nad odkládací plochou v blízkosti lednice.
Úložné prostory v kuchyni
Bez úložného prostoru se v kuchyni neobejdete. Kromě nádobí, příborů a hrnců na vaření totiž budete muset najít místo i pro nejrůznější spotřebiče, které by vám na pracovní desce zbytečně překážely. Zvlášť v malé kuchyni je důležité umět dobře a chytře organizovat věci, ukládat je na správné místo a udržovat v nich pořádek.
- Spodní skříňky je vhodné opatřit plně výsuvnými zásuvkami, díky kterým budete mít dokonalý přehled o jejich obsahu.
- Do rohových skříní umístěte otočné koše, díky kterým využijete celou jejich hloubku a pohodlně se dostanete k veškerému nádobí.
- Pro uložení příborů a dalších drobných kuchyňských potřeb doporučujeme skryté zásuvky, díky kterým nebude kuchyňská linka tolik členitá.
- Vzhledem k tomu, že horní skříňky nejsou zpravidla tak hluboké jako spodní, můžete do nich umístit drátěné systémy a pořadače, které pojmou například talíře, misky nebo hrnky.
- Věci, které při vaření používáte nejčastěji, se snažte mít hned po ruce. Koření a dochucovadla postavte na poličku, zástěru a utěrku zavěste na háčky a kuchyňské nože umístěte do speciálního bloku na nože nebo na magnetickou lištu.
Osvětlení v kuchyni
Osvětlení byste v kuchyni určitě neměli podceňovat. Základem je dostatečně silné centrální svítidlo, které je však třeba doplnit dalšími zdroji světla. Vhodná jsou lineární nebo bodová svítidla, která se umístí na spodní část horních skříněk, takže dobře osvětlí pracovní plochu. Díky tomu budete schopni bez problémů posoudit, v jakém stavu jsou potraviny či ingredience, se kterými zrovna pracujete. Vhodnou variantou mohou být například kvalitní lustry do kuchyně.
Tip: Nemáte-li horní skříňky, pořiďte si do kuchyně více závěsných světel.
Dbejte na to aby byl zdroj světla skutečně kvalitní a nabízel co možná nejvyšší index podání barev neboli CRI. Díky tomu budete schopni bez problémů posoudit, v jakém stavu jsou potraviny či ingredience, se kterými zrovna pracujete.
Základní příslušenství do kuchyně
- Sada nádobí na vaření a servírování – Při nákupu kuchyňského nádobí zvažte, kolik stolovníků budete nejčastěji hostit, zda nádobí myjete v ruce a kolik úložného prostoru máte k dispozici.
- Sada kuchyňských nožů – Bez ohledu na to, jak často vaříte, neměly by vám v kuchyni chybět tři základní typy nožů. Konkrétně se jedná o univerzální kuchařský nůž, malý nůž na zeleninu a ovoce a velký nůž na pečivo.
- Příslušenství na broušení nožů– Kuchyňské nože je třeba jednou za čas nabrousit, aby stále plnily svou funkci. Mějte proto po ruce brousek na nože, brusné kameny nebo ocílku.
- Pomocníci do kuchyně– Do této kategorie spadají drobnosti, které by vám za pár dní chyběly. Obracečky, škrabka na zeleninu, lis na česnek, ale také cedník, sítko, váleček nebo palička na maso.
- Krájecí prkénka – Z hygienického hlediska se doporučuje používat v kuchyni plastová prkénka různých barev. Zabráníte tak křížové kontaminaci potravin.
- Rychlovarná konvice – Při vaření každou chvíli potřebujete teplou vodu, kterou se vyplatí ohřívat v rychlovarné konvici. Je to rychlejší a z ekonomického hlediska i úspornější.
- Malé úložné prostory – S organizací v kuchyni vám pomohou malé úložné prostory. Hodit se vám budou uzavíratelné dózy, ošatky a bedýnky nebo třeba chlebník, který dokáže prodloužit životnost pečiva o jeden až dva dny.
- Odpadkový koš – V kuchyni nesmí chybět odpadkový koš, respektive odpadkové koše na tříděný odpad. Ideálním místem pro sestavu košů je prostor pod dřezem. Kromě běžně tříděného odpadu, nezapomeňte třídit i organický odpad díky správnému kompostéru do interiéru.
A hlavně, až budete mít hotovo, myslete bez ohledu na to, zdali máte dům či byt v pronájmu nebo jste jeho vlastníkem, na pojištění kuchyně (respektive celé domácnosti), protože podle statistik začíná až 80% požárů v bytech či domech právě v kuchyni.