• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

SLOW FOOD - jak zachránit zdravou stravou celou planetu

Slow Food je přesným opakem Fast Food-u, je návratem k přirozenosti a tradicím. Jeho hlavní myšlenkou je zastavit se a vychutnat si opravdovou chuť jídla. Slow Food gastronomie zahrnuje zdravé stravování, lokální potraviny, ekologii a dokonalou přípravu. 

Dozvíte se: 

Proč bylo založeno hnutí Slow Food 

Jaké jsou zásady tohoto hnutí 

Jak se vyrábějí potraviny při Slow Food-e 

Co je to Slow Food? 

Směr vznikl v Itálii a za jeho zakladatele je možné považovat gastronoma a novináře Carla Petrini. Ten byl silným odpůrcem Fast Food-ů a právě z tohoto důvodu založil organizaci Agricola, která se později změnila na mezinárodní hnutí Slow Food. 

Hlavním cílem hnutí je vážit si kulturu gastronomie, vychutnávat místní produkty a chránit je před ohrožením vyplývajícím z vysoké spotřeby dovezených potravin a nárůstu Fast Food-ů. 

3 zásady 

Hnutí se drží tří jednoduchých zásad: 

1. Dobré: 

jídlo má být dobré, čerstvé a chutné. Má potěšit všechny smysly a využívat se v něm mají sezónní potraviny, které jsou součástí místní kultury. 

2. Čisté: 

při výrobě a spotřebě potravin nesmí docházet ke znečišťování životního prostředí. Myslí se přitom nejen na zdraví konzumenta, ale i na blahobyt zvířat. 

3. Férové: 

potraviny se mají dát koupit za férové ceny, tedy by měly přinést odpovídající finanční ohodnocení pro drobnochovateľa, obchodníka i vhodnou cenu pro spotřebitele. Slow Food klade důraz nejen na kvalitu "Eko" a "Bio", ale zajímá se io udržitelnost, která zahrnuje přírodu, zvířata, i místní ekonomiku. 

Detailní pohled na Slow Food 

Potraviny se při Slow Food-e vyrábějí tradičním řemeslným způsobem šetřícím životní prostředí. Při pěstování se netoleruje využívání GMO, syntetických hnojiv ani pesticidů. Půda se obrábí trvalo, plody se sklízejí zralé. Na farmách mají zvířata volný výběh, světlé a vzdušné stáje, při jejich chovu se nepoužívají hormony ani podpůrné antibiotika a upřednostňují se pojízdné jatka. 

Výrobky Slow Food neobsahují žádné umělé přídatné látky jako ztužidla, éčka, zvýrazňovače chuti, aromata, stabilizátory a podobně. například: 

  • CHLÉB obsahuje jen mouku, kvásek, sůl, pepř a vodu; žádné průmyslově předpřipravené směsi na pečení. 
  • SÝRY jsou vyrobeny ze syrového mléka bez umělého prodlužování trvanlivosti, aromat a antibiotik. 
  • MASO - při něm jsou absolutním tabu ingredience jako glutaman, laktóza, dextróza nebo rychlosůl.
  • VÍNO vyrábějí vinaři z vlastních hroznů a při kvašení používají jeho vlastní mikroflóru, ne selektované kvasinky. 

Aktuálně je pod jeho ochranou přes 1000 produktů z více než 50 zemí a počet organizací podporujících Slow Food stále roste. Slow Food má také své zastoupení (konvivia) i v České republice. 

Jednoduše - všemi pravidly se Slow Food snaží dosáhnout toho, aby i následující generace mohly konzumovat zdravé, chutné a kvalitní potraviny. 

Pokud se vám článek líbil, neváhejte ho sdílet se svými přáteli. 

Copyright © 2019 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved. 

Obrázky zdroj: istockphoto.com

Kategorie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.cz
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info